Läti Seim näitas viinale rohelist, kuid õllele punast tuld - ajutiselt

 (8)
ALKO 1000, Valka
ALKO 1000, ValkaFoto: Sven Arbet

Kange alkoholi aktsiis Lätis langeb, kuid õlle aktsiis jääb samale tasemele, kinnitas neljapäeval, 27. juunil Seimi eelarve- ja rahanduskomisjon, vahendas Läti rahvusringhääling LSM.

Eesti otsusest innustatuna vähendada nii viina kui ka õlle aktsiisimäära 1. juulil 25%, langetavad lätlased tänavu augustist kuni tuleva aasta märtsini kange alkoholi aktsiisimäära 15% võrra. Järgmisel aastal aktsiisi aga tõstetakse isegi praegu kehtivast määrast kõrgemale.

Rääkides põhjustest, miks õlle aktsiisi ei langetata, mainis eelarvekomisjoni juhataja Martins Bondars, et õlu jääb Eestis ka pärast aktsiisimäära langetamist kallimaks kui Lätis.

Praegu toetab Läti tugevalt oma väikesi õlletehaseid, kohaldades 50% aktsiisi allahindlust neile õlletehastele, kes toodavad kuni miljon liitrit aastas. Vaid kolm õlletehast, mis kuuluvad Cido gruppi ja Tērvete õlletehas maksavad täie rauaga, kõik teised saavad osa 50% aktsiisisoodustusest.

Lätis tahavad poliitikakujundajad Bondarsi sõnul näha ühiskonda, mis tarvitab vähem alkoholi, sealhulgas õlut.

Aktsiisimääraks kehtestatakse augustis 1,564 eurot 100 liitri absoluutse alkoholi kohta. Praegu kehtiv määr on 1840 eurot, kuid alates 1. märtsist 2020 on plaanis aktsiisi tõsta kuni 2025 euroni 100 liitri absoluutse alkoholi kohta.

Bondarsi sõnul alandatakse aktsiisimäära ajutiselt, et stabiliseerida majandust ja riigieelarvet.