Lehis: kui vähetähtsa maksu kogumine on kulukas, siis tuleks kaaluda maksustamise lõpetamist

 (8)
Lehis: kui vähetähtsa maksu kogumine on kulukas, siis tuleks kaaluda maksustamise lõpetamist
Lasse Lehis.Foto: Eero Vabamägi

Maksumaksjate liidu juhatuse liikme Lasse Lehise hinnangul tuleks juhul kui mõne vähem tähtsama maksu kogumine on ebaproportsionaalselt kulukas ja keerukas, kaaluda maksukorra lihtsustamist või maksustamise lõpetamist.

Lehise sõnul tagab maksude parema laekumise muuhulgas madalam halduskoormus ning ühiskonna juhtide eeskuju.

„Halduskoormuse osas on meil palju teha. Rakendada võiks rohkem lihtsustamisnorme ehk kindlas määras maksuvabastus, lihtsam tõendamisprotseduur ja nõuda vähem aruandlust,“ ütles Lehis Vabaerakonna ja maksumaksjate liidu ühiselt korraldatud maksukonverentsil.

Lehise sõnul, kui mõne vähetähtsama maksu kogumine on ebaproportsionaalselt kulukas ja keerukas, siis tuleb kaaluda maksukorra lihtsustamist või maksustamise lõpetamist. „Üks hea näide on skandaalne firmaautode jälitamise kaasus. Nii võib juhtuda, et lõpptulemusel riik hoopis võidab, sest vähenenud halduskoormus kompenseerib laekumata jäänud tulu, mis ei ole niigi sugugi suur,” leidis Lehis.

Maksude maksmine sõltub Lehise sõnul paljuski eeskujudest. „Meie arvates riigikogu liikmete autode liisimine riigiraha eest õõnestab maksumoraali. Ilmselt ei ole haruldane juhus, kui kontrollitav maksumaksja ütleb maksuametnikule, et minge esmalt looge Toompeal kord majja ja siis tulge mind õpetama,“ ütles Lehis.

Lehis lisas, et riigikogu liikmete auto liisimine tuleb lihtsalt ära lõpetada.