„Hea sisekujunduse olulisus tuleb välja eriti kõrgema hinnaklassi korterite puhul, mille ostjate ring on väike, kuid ostjad enamasti sedavõrd nõudlikumad ja kaalutlevamad,“ selgitab Sild. „Müügiedu saavutab korter, mille kujundamisel on tunda omaniku head maitset või disaineri kätt. Ostjate jaoks on oluline hea esmamulje, korteri läbimõeldud planeering ning kvaliteetne siseviimistlus ja head sisustusideed.“


Kallimate korterite puhul oskab ostja hinnata ka tunnustatud disaineri nime ja tunneb ära hinnatud kaubamärgid või sisustuses kasutatud disainesemed, sh ka nn disainirariteedid.  Seega võib julgelt soovitada oma kinnisvara reklaamides viidata ka korteri kujunduse autorile-sisekujundajale/disainerile.


Julgemaid disainilahendusi võib kohata sageli just erilise lahendusega majades, näiteks nendes, mis ehitatud ümber vanadest tööstushoonetest. Sellistes korterites on kõrged laed (isegi kuni 6 meetrit või enam), paekivi- või tellisseinad, eskponeeritud konstruktsioonidetaile jms. „Sageli ostavad sellistesse majadesse korteri just disainihuviga noored, kes ei karda eksperimenteerida materjalide ja kujundusideedega ning eks eriline elukeskkond mõjub ka ise inspireerivalt ning sinna tavaline sektsioonkapp lihtsalt ei passigi,“ ütleb Sild.


Disainkorterite hind võib olla ka oluliselt  kõrgem keskmisest kinnisvara turuhinnast ja seda aktsepteeritakse ostjate poolt. Margit Sild toob näite viimase aja praktikast, kus ühes unikaalses majas oli müügis kaks korterit, mis olid oma suuruselt ja asetuselt identsed.


„Ühte korterit reklaamiti kui kallihinnalist, ja tõepoolest, sisustuses kasutatud materjalid olid väga hinnalised. Samas jättis korter oma kujunduselt kaootilise mulje, tähelepanu oli pööratud vaid materjalide hindadele, kuid mitte korteri terviklikkusele ja üldmuljele. Korrus allpool olev korter oli aga kooskõlas maja arhitektuuriga, kõikjal oli tunda pererahva head maitset ja julgelt oli kasutatud ka sisekujundaja nõuandeid. Sellele korterile leiti ostja ühe kuuga, kuid esimene ootab juba pea aasta ostjat, kusjuures kiirelt müüdud korteri hind oli ca pool miljonit kallim. Nii et läbimõeldud disain pälvib ka ostjate huvi ja selle eest ollakse valmis enam maksma,“ ütleb Margit Sild.


Siiski tuleb rõhutada, et korterit müüma asudes ei tasu seda ümber ehitama/planeerima ja disainima hakata, kuivõrd tavaliselt on kulu suurem kui tulu. Küll võib aga väikeste vahenditega anda korterile värskema, kaasaegsema ja n-ö tuunitud välimuse. Selles osas ei tee paha küsida konsultatsiooni ka sisekujundajalt, kes võib anda mõne hea nõuande. Vahel piisab mõne seina värvi muutmisest, diivani kanga ja kardinate vahetusest, et saada korterisse uut elu ja sära.