Liit: Nelja Energia omandamisel tekiks Eesti Energiast riiklik tuuleenergiamonopol

 (5)
Andres ja Oleg Sõnajalg.
Andres ja Oleg Sõnajalg.Foto: Rauno Volmar

Eesti Energia võimalik Nelja Energia soetamine tähendaks toimival tuuleenergia turul monopoli moodustamist, mis jätab koosmõjus riigi varasemate otsustega Eesti investeerimis- ja ärikeskkonnast halva mulje, teatas Tuuletehnoloogia liit.

Nelja Energia omandamise korral moodustaks riigiettevõtte turuosa 84,5 protsenti, mille tulemusel tekiks riiklik monopol tuuleenergeetika tootmisel. „Konkurentsiamet ei saa lubada koondumist, mille tulemusel kahjustub oluliselt konkurents,“ ütles Supremia vandeadvokaat Silja Holsmer.

Tuuletehnoloogia liidu hinnangul ei peaks riik sekkuma maksumaksja rahaga majandusvaldkondadesse, kuhu on eraettevõtjatel huvi panustada. Liidu juhatuse esimehe Andres Sõnajala sõnul kaotaks ostutehingust nii ärikeskkond kui maksumaksja.

„Sisuliselt kooritaks selle tehinguga maksumaksjalt kolm nahka: esmalt said Norra munitsipalistid tarbijalt taastuvenergia toetusi, nüüd ostab maksumaksja sadade miljonite eest Norra ettevõtte ja kolmandaks viiakse Eesti Energia taastuvenergia ettevõte börsile või müüakse võlakirju, mille kaudu maksab maksumaksja kolmandat korda pensionifondide kaudu kogu asja kinni,“ ütles Sõnajalg.

Sõnajala sõnul on riik oma kallutatud tegevusega tuuleenergia turul mänginud juba pikemat aega ühte väravasse: „Võimaliku pakkumise taustal ei tasu unustada, et valitsus soovis veel aasta tagasi anda sisuliselt tasuta Eesti Energiale Tootsi tuulepargi maa - mis on üks vähestest piirkondadest riigis, kus võimalik tuuleenergiat arendada -, soovides sellega anda turul selgeid eeliseid riigiettevõttele. Hiljuti teatas Kaitseministeerium nulltolerantsist sisuliselt kogu riigi territooriumil uute tuuleenergia arenduste rajamise vastu ja peatatud on mitmed juba varasemalt kooskõlastatud arendused. Kõik need otsused on olnud erakapitalile selge märk, et Eestis pole võimalik ausal konkurentsil põhinevalt äri ajada.“

Seotud lood:

„Nelja Energia ostutehingu lubamine on juba järgmine samm, millega kehva krediidireitingu ja suure võlakoormaga riiklikule energiaettevõttele mängitakse turul monopoolset turupositsiooni kätte. See on ohtlik tendents ja võib laieneda teistessegi majandussektoritesse,“ lisas Sõnajalg.

Tuuletehnoloogia Liit on tuuletehnoloogia arendajate ja tuuleenergia tootjate ühing, mille ettevõtteid ühendab visioon, et läbi tehnoloogia edasiarendamise ning innovatsiooni on võimalik tuuleenergia lähiajal muuta fossiilsetele kütustele majanduslikult konkurentsivõimeliseks alternatiiviks.