Alates märtsist rakendab Tallinna linn Põhja-Tallinna piirkonnas uut süsteemi, kus linn ostab sisse käitlusteenuse ja veoteenuse, lisab administreerimiskulu ja seejärel kehtestab elanikule hinna, teatas Eesti Jäätmekäitlejate Liit (EJKL).

Tallinnal on soov hakata uut süsteemi rakendama üle kogu linna väites, et see toob kaasa hinnalanguse klientidele. Tegelikkus on aga liidu sõnul teine.

„Eesti Jäätmekäitlejate Liit on teinud arvutused ja võrrelnud Põhja-Tallinna piirkonnas kehtestatud segaolmejäätmete mahutite tühjendus- ja äraveoteenustasude hindu Tallinna teiste piirkondade hindadega. Näiteks Lasnamäe piirkonnas nr 10 tähendaks samade hindade kehtestamine kuni 57% hinnatõusu, Nõmmel oleks hinnatõus kohati kuni 51%,“ ütles Eesti Jäätmekäitlejate Liidu tegevjuht Margit Rüütelmann.

„Keskmiselt tõuseks jäätmeveo hind Lasnamäel kokku 29% ja Nõmmel 25%. Hinnatõus puudutaks ka Pirita, Mustamäe ja Kesklinna piirkondi.“

Ühtlasi näitavad arvutused jäätmete käitlusele ja veole, et näiteks Põhja-Tallinna puhul, kus on peamiselt 800 liitrised mahutid, jääb umbes 42% vahendusrahadest linnale kätte.

„On selge, et tarbija jaoks linnapoolne teenuste vahendamine ja dubleerimine lisaväärtust ei loo,“ ütles Eesti Jäätmekäitlejate Liidu aseesimees Agu Remmelg.

„Kõige parem oleks, kui kõik jääksid jäätmeveo teenuse pakkumisel oma liistude juurde ja et hind rakenduks otse tarbijale vastavalt talle osutatud teenustele.“