Liive: elektrist sai kaup ja elektritootjast motiveeritud müügimees

 (12)
Liive: elektrist sai kaup ja elektritootjast motiveeritud müügimees
Sandor LiiveFoto: Andres Putting

Tänast Energiafoorumit juhtinud Eesti Energia juhatuse esimehe Sandor Liive sõnul saab nüüd kindlalt väita, et Eesti elektriturg toimib. Elektri turuhind kujuneb usaldusväärsel ja hästi toimival Nord Pool Spot elektribörsil, reaalne konkurents elektrimüüjate vahel tagab valikuvõimalused ja Eesti Energia ei ole enam ainumüüja positsioonis.

Liive sõnul on Eesti vabaturul klientidele tekkinud valikuvõimalustega kasvanud ka ootused elektrimüüja suhtes. „Oleme poole aastaga kogenud nii võite kui ka kaotusi, kuid veelgi tähtsam – oleme palju õppinud,“ tunnistas Liive.

Eesti Energia on avatud elektrituru müügimahtu kasvatanud üle 100 protsendi ning üle poole toodetud elektrienergiast müüakse Baltimaade avatud turule. „Kui aasta tagasi oli meil Leedus üks klient ehk Eesti Vabariigi Suursaatkond, siis tänaseks on meil Leedus üle 80 kliendi ja Leedu vabaturul ca 17-protsendiline turuosa. Ka Lätis oleme klientide arvu kasvatanud ja turuosa avatud turul püsib samuti 17 protsendi juures,“ sõnas Liive.

Eesti avatud turul on Eesti Energia turuosa 85 protsenti.

1. aprillist ostab Eestis umbes 200 suurettevõtet elektrienergiat vabaturult. Kodutarbijad jätkavad reguleeritud hindadega elektri ostmist aastani 2013.

Alates aastast 2013 avaneb Eesti elektriturg täielikult, mis tähendab seda, et ka kodutarbijad saavad valida endale sobiva elektrimüüja.