Liive: USA põlevkivi on palju parem kaevandada

 (11)
Liive: USA põlevkivi on palju parem kaevandada
Foto: Andres Putting

Üleeile õhtul Ameerika Ühendriikides Utah’ osariigis paiknevate põlevkivimaardlate omanikfirma ostust – täpset hinda avaldamata möönis Sandor Liive suurusjärku kümned miljonid eurod – teatanud Eesti Energia nendib, et sealt tulevikus kaevandatav põlevkivi ei ole õlitootmise seisukohalt Eesti omaga päris võrreldav. Teisalt on jänkidemaalt põlevkivi oluliselt lihtsam kätte saada.

Energiafirma juhi Sandor Liive sõnul on Eesti põlevkivi õlisaagis keskmiselt 16 protsenti võrrelduna Utah’ 10–12 protsendiga. Jordaanias, kuhu meie energiamonopol samuti õlitehast kavandab, on see protsent keskmiselt vaid üheksa. „Eestis on kaevandatava põlevkivikihi paksus 2,7–2,9 meetrit. Kihi paksus, mida plaanime kaevandama hakata Utah’s, on kuni 17 meetrit,” ütles Liive Eesti Päevalehele. „Seetõttu on kaevandus- ja majandustingimused Utah’s palju paremad kui Eestis.”

Eesti Energia soovib omandada Oil Shale Exploration Company (OSEC) poolt kas omandi- või rendilepingutega kontrollitavad maardlad (vt graafik), mis paiknevad Lõuna-Eesti kuppelmaastikuga võrreldaval alal kokku 124 ruutkilomeetril Utah’ osariigi idaosas otse Colorado osariigi piiri ääres. Võrdluseks – Eestis on põlevkivivaru laiali 3000 ruutkilomeetril, millest kaevandatud on 425 ruutkilomeetril.