Liviko juht: alkoholimüügi piirang on politikaanlus

 (16)
Liviko juht: alkoholimüügi piirang on politikaanlus
Liviko

Eesti juhtiva alkoholitootja –ja importija Liviko hinnangul on alkoholimüügi piirangute ümber toimuva näol tegemist politikaanlusega, mis ei teeni tegelikult rahva tervise eest hoolitsemise eesmärki.

Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi ütles viimastel kuudel alkoholimüügi ümber toimuvat kommenteerides, et keskkond on kohaliku legaalse tootja jaoks ebastabiilne ning ettearvamatu.

"Meie võime öelda, et konkreetselt alkoholi tootmise ja müügiga seotud majanduskeskkond on muutunud äraarvamatuks, mis on ettevõtja jaoks halvim, mis saab juhtuda. Oleme väga seda meelt, et Eesti riigil peab olema meie rahvuslikke huve arvestav alkoholipoliitika, kuid see rapsimine, mis kevadel pihta hakkas, vaid suurendab ebastabiilsust. Kindlasti ei teeni trall alkoholimüügi ümber tarbijate, ausate ettevõtjate ega kogu ühiskonna huve," sõnas Kalvi.

 Kalvi sõnul häirib kõige enam just suhtumine. "Enamikust otsustest me loeme lihtsalt lehest, uued korrad hakkavad kehtima kohati päevaste, kohati nädalaste etteteatamistega. Põhjendused on seejuures kõige erinevamad. Poliitikud peaksid mõtlema sellele, et ühel päeval kui selgub, et legaalse kauplemise piiramise tulemusel tuleb turule tagasi uuesti salaviin, siis keegi peab selle eest ka vastutama," sõnas Kalvi.

Tema sõnul on kurb lugeda ka ettepanekut hakata tootma alkoholivaba Vana Tallinna. "Vana Tallinn on Eesti üks tuntumaid kaubamärke, kuhu on läbi aastakümnete investeeritud tohutuid vahendeid. Ma leian, et poliitikutel ei ole kohane ettevõtjaid õpetada, kuidas nemad oma äri peavad ajama. Jäägem igaüks ikka oma liistude juurde. Neid riike on maailmas ilma meietagi liiga palju, kus poliitikud teavad paremini, mida erasektor "peaks" tegema ja mida mitte," sõnas Kalvi.

Liviko müüs 2006. aastal ligi 11 miljonit liitrit kanget alkoholi ja maksis aastaga riigieelarvesse 496 miljonit krooni alkoholiaktsiisi. Liviko kuulub täielikult Eesti kapitalile, ettevõtte ainuomanik on valdusfirma NG Investeeringud.