Loe, mida arvab IT-miljonär Jaan Pillesaar astmelisest tulumaksust

 (64)
Jaan Pillesaar
Jaan PillesaarFoto: Eero Vabamägi

Mida teeks Jaan Pillesaar kui ta oleks peaminister? Seda tema sõnul viie minutiga ja ühe hingetõmbega välja ei mõtle. Aga majanduspoliitika osas julgeks ta kohe kaasa rääkida. „Lisaks teenusmajanduse koja seisukohtadele, arvan isiklikult, et nii ettevõtte kui eraisiku tulumaks võiks olla mitte rohkem kui 15%. Sellise protsendi puhul ei teki inimestel veel kiusatust maksu mitte maksta. Praegune 20% on veel siiski liiga kõrge,” kinnitas ta.

Sotsiaalmaksu oleks Pillesaare hinnangul vaja kiiresti ja radikaalselt langetada, sest ilmselgelt pärsivad Eesti tööjõumaksud üheselt uute töökohtade loomist ja kõrgemate palkade maksmist. Tööjõumaksude langetamine tekitaks uusi maksumaksjaid ja oleks samm selle kolme miljardi uue maksutulu poole.

„Räägime siin talentide koju toomise vajadusest ja ekspordi vajalikkusest, aga tegelikkus on selline, et pole eriti ühte ega teist, sest kui ettevõtjale ei jää pärast maksude maksmist midagi kätte, siis ta ei tee siin äri,” ütles Pillesaar.

„Kui tahaksin oma Minski kontori 40 inimest Eestisse tuua, maksta neile siin palka, riigile makse, samal ajal kulutaksid nemad oma tulu Eestis ja maksaksid käibemaksu ja aktsiise, aga ma ei saa, sest sel juhul ei saaks ma eksporditurgudel käivet 200% kasvatada. Aga see ei huvita absoluutselt riigiametnikke. Neil ei ole algandmeidki. Nad ei tea, mida Jaan Pillesaar siin Helmeses teeb,” lisas ta.

Ekspressi konverents 2020