Maailma kõrgeim tühi hoone mõjub monumendina Venemaa allajäämisele külmas sõjas

 (81)
Iltalehti avaldas fotod kummituspüramiidist
Põhja-Korea
Hotel Ryugyŏng mõjub Põhja-Korea pealinna olulisima maamärgina.Foto: Riho-Bruno Bramanis

Põhja-Korea kummituspüramiid, millest pidi 1990ndatel saama maailma kõrgeim hoone Hotel Ryugyŏng, seisab endiselt lootusetult tühjana, kirjutas Iltalehti.

Vaata Iltalehtist fotosid sellest uskumatuna näivast ehitisest.

Hotel Ryugyŏngist pidi saama Põhja-Korea uhkus, kui sellele 330 meetri kõrguseks ehitatud monstrumile 1987. aastal nurgakivi pandi.

Hiiglaslik betoonehitis sündis külma sõja tulemusena, kui kaks suurriiki, kaks ideoloogiat ja kaks majandussüsteemi omavahel võistlesid. USA toetas Lõuna-Koread, Nõukogude Liit toetas Põhja-Koread. Kui Nõukogude Liit 1991. aastal kokku varises, varises kokku Põhja-Korea majandus, mida Moskva oli ameeriklaste kiusamiseks toetanud.

Pyongyangi linnapildis domineeriva püramiidi ehitamine jäi samuti seisma, sest 105 korrusele kavandatud rohkem kui kui 3000 numbritoa valmimiseks polnud enam lootustki raha leida.

Kui Ryugyŏng oleks valminud algse ajakava kohaselt 1989. aastal, oleks see olnud kõrgeim hotell maailmas. Viiel ülemisel korrusel pidid paiknema pöörlevad luksusrestoranid ja vaateplatvormid.

Massiivne konstruktsioon ehitati katuseharja kõrguseks 1992. aastal ning seisis paljastatud betoonseintega ja ilma akendeta järgmised 16 aastat. See on nüüd kõrgeim tühi hoone maailmas.
Tavaliselt ehitatakse nii kõrged hooned teraskonstruktsioonina, kuid kommunistlikul režiimil polnud nii suure hulga terase soetamiseks raha ja materjaliks valiti kohmakas betoon.

2008. aastal Ryugyŏngi ehitamine jätkus ootamatult . Töö võttis enda peale Egiptuse konglomeraat Orascom, kellele oli lubanud ehitada Põhja-Koreasse 3G mobiilsidevõrgu.

Lõigati pealinna piltidelt välja

Hiiglaslikule betoonpinnale paigaldati metalli- ja klaaspaneelid ning hotell pidi avatama juba 2012. aastal, et tähistada praeguse diktaatori Kim Jong-uni vanaisa Kim Il-sungi 100. sünniaastapäeva.
Saksa luksushotellide kett Kempinski teatas seejärel, et avab osa hotellist 2013. aasta keskpaigas.
Kempinski loobus projektist, kuid Pyongyangi linnapildis domineeriv püramiid nägi lõppude lõpuks klaaspaneelidega kaetult palju lahedam välja.
Varem oli hotelli betoonkarkass tundunud nii kobakas, et see oli Pyongyangi ametlikelt piltidelt ära retušeeritud.

Kuid mullu haaras elu seni kurvalt seisnud Ryugyŏngi taas oma embusesse. Hotell varustati led-lampidega, et plinkida neli minutit väldanud poliitilise propaganda klipis. Ilmselt elektri defitsiidi tõttu lülitatakse tuled sisse väga harva.

Väljaspool hotellikompleksi on hiljuti tehtud ulatuslikke heakorratöid ja inimestel lubatakse selle peaukse juurde kõndida. Hotelli välisseinal oli isegi silt korea ja inglise keeles. Sisse muidugi ei saa.

Avamist oodates

Väljastpoolt näeb hoone välja üsna viimistletud. Kuna maja on klaasiga kaetud, ei saa kõrvalised iskud sissepoole pilku heita. Hotelli seisukorra kohta ei ole võimalik midagi öelda.
Ilmselgelt raskendab 1980. aastate betoonkonstruktsioon tänapäevase tehnoloogia, kaablite, kliimaseadmete ja palju muu paigaldamist.
Kuid pärast LED-tulede paigaldamist näidatakse hotelli taas kõigil ametlikel fotodel. Ehk õnnestub Kim Jong-unil avapeol lint läbi lõigata.