Maarjakase hind pole ka masu ajal langenud

 (5)
Maarjakase hind pole ka masu ajal langenud
Foto: Ilmar Saabas

Kümme aastat tagasi loodi Eestis maarjakase selts, kus liikmeid praegu saja ringis. Seltsi juhatuse esimehe Ivar Sibula hinnangul pole väärispuidu tüve veel eriti müüdud, küll aga laasimisest saadavaid jämedamaid oksi.

Maarjakase hind on kümne aastaga pidevalt tõusnud, ka majandussurutise aastatel. Praegu maksab oksavaba sirge maarjakase 72 sentimeetri pikkune spoonipakk 5,5 eurot kilo, vahendab Meie Maa.

“Maarjakask on soomlastele vaata et rahvuspuu, seal kasvatatakse seda väärispuud 20 000 hektaril, meil Eestis aga tuhande hektari ringis. Soomlased on 50 aastat maarjakaske kasvatanud, meie alles kümme,” võrdles Ivar Sibul seisu põhjanaabritega.

Maarjakask on selline puuliik, et kui täiskasvanud puu hävineb, kasvab samale kohale uus maarjakase tunnustega puu. Nii juhtus Muhu saarel, kus 50–60aastase maarjakase hävimise järel hakkas samas kohas kasvama looduslik maarjakask.

Põllutööriistade pideva lõhkumise pärast rajas maarjakase istanduse
Pihtla vallas Püha külas istutas kümme aastat tagasi oma põllumaale esimesed tuhat maarjakase taime Matti Mägi. Mees sattus väärispuud kasvatama seetõttu, et põllutööl lõhkus ta alati mõne oma masina ära. “Nii kivine põld oli ja kui olin oma häda tuttavale metsamehele kurtnud, soovitas tema maarjakaski kasvatama hakata.