Made in Estonia teeb hinna automaatselt 20% odavamaks

 (54)
voogav lipp
Eesti lippFoto: Andres Putting

Tootlikkuse suurendamiseks tuleb müüa kallimaid tooteid, aga see on keeruline, sest Eestilt eeldatakse automaatselt odavamat toodet, rääkis elektroonikatootja Enics Groupi asepresident protsesside ja infotehnoloogia juhtimise alal Kaur Andresson täna Euroopa Komisjoni Eesti esinduse konverentsil "Majandusarengu võti - tootlikkus?".

Andresson rääkis, et tootmist Šveitsist Eestisse tuues ei õnnestu seda sama hinnaga müüa, sest eeldatakse, et made in Estonia on automaatselt 10-20% odavam. „Samamoodi nagu made in China on automaatselt 10-20% odavam,“ lausus Andresson.

Andresson tõi Eesti ettevõtete probleemina välja asjaolu, et ei ole infotehnoloogilisi standardlahendusi ning kõik tuleb ise välja mõelda.

Infotehnoloogia ettevõtetel on riik suur tellija, üks olulisemaid kliente ning nad ei ole Andressoni sõnul harjuundki mõtlema, mida on vaja ettevõtetel.

Ta tõi näite, kui tellisid lahenduse, mille puhul sai kasutada olemasolevat riigile tehtud lahendust. Enicsil oli aga tarvis seda kolme kuu pärast muuta. It-firma ei olnud aga selleks valmis, sest olid harjunud, et riik muudab midagi iga 5 aasta tagant. Seetõttu oli ka Enicsile tehtud lahendus, mida muuta ei saanud. Nii tuligi kõigega otsast peale hakata.

„Olukord, kus riik on suur tellija, ei soodusta toomise ja teeninduse jaoks lahenduste loomist,“ lausus ta.