Magusasõbra üllatus: plombiir margariiniga

 (79)
Noored limpsivad jäätist
AFP/Scanpix

Plombiiri- ja kohukesetootjad kasutavad kokkuhoiu nimel taimerasva. Tarbijakaitseameti nõudel peab Tallinna Külmhoone “Vanilliplombiir Premia” ümber nimetama.

Uus nimetus on “Vanilliplombiir Premia taimerasvaga”, kuna toote taimerasvasisaldus oli analüüsi põhjal 6,6 protsenti, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kohukesetootjad peavad pakendite märgistuse õigeks muutma 31. detsembriks, plombiiritootjad 1. jaanuariks 2008.

Kaupluses peab aga hiljemalt selle kuu lõpus hinnasildi juures olema teave, et toote valmistamisel on kasutatud taimerasva.

Marje Kokk lubas, et tarbijakaitseamet hakkab selle nõude täitmist kontrollima juunis, mittetäitmisega võib kaasneda kuni 10 000-kroonine trahv.

Põllumajandusministeeriumi toidulabori büroo peaspetsialist Külli Johanson sõnas, et hüdrogeenitud ehk tahkestatud taimerasva, mis tegelikult on margariin, on leitud mitte ainult jäätistest ja kohukestest, vaid isegi kohvikoorest ja salati jaoks mõeldud hapukoorest.

Tallinna Külmhoone juht Kuldar Leis ütles, et taimne rasv on nüüdisaegses toidutööstuses kõikjal maailmas kasutatav tavaline koostisaine, mille kasutamise vajadus sõltub otseselt retseptuurist. “Praegu pole ühegi seadusandliku aktiga defineeritud plombiiri mõiste ja sellest tulenevalt ei ole reguleeritud ka selle koostis.”