Majandusekspert Putini plaanidest: äärmiselt ebatõenäoline, et Venemaa viie suurima majanduse hulka jõuab

 (30)
Artem Skameykin
Artem SkameykinFoto: Taavi Sepp

Tänases Ärilehele antud intervjuus nendib audiitorfirma KPMG Venemaa ekspert Artjom Skameikin Vladimir Putini neljandaks järjestikuseks presidendi ametiajaks nimetamise valguses, et Venemaal on oodata maksureformi ja investeeringuid haridusse ning tervishoidu. Küll aga on vähetõenäoline, et Putinil õnnestub viia Venemaa viie suurima majanduse hulka.

Neljandaks ametiajaks presidendiks vannutatud Vladimir Putin on olnud majandusplaanide sõnastamisel kidakeelne, öeldes välja üleüldised suunad ja lubaduse jõuda kuue aastaga viie suurima majanduse hulka. Mida võivad järgmised kuus aastat Vene majandusele kaasa tuua?

Tegelilikult ei tea seda keegi. Ringleb palju kuulujutte ja konkreetseid detaile pole avaldatud. Samuti ei ole teada, kellest hakkab koosnema Putini valitsuskabinet. On äärmiselt vähetõenäoline, et Venemaa jõuab kuue aastaga viie suurima majanduse hulka.

Millised oleksid majanduse tugevdamiseks õiged sammud?

Esiteks oleks äärmiselt oluline tagada välisinvestoritele võimalused investeerida Vene ettevõtetesse. Oodata on maksureformi ning suuremaid investeeringuid haridusse ja tervishoidu, mis tuleksid kaitsekulutuste arvelt. Samuti on kuuldusi pensioniea tõstmise kohta, sest kuigi pensionid on praegu väga väikesed, siis vananeva rahvastiku tõttu on surve tööealisele elanikkonnale suur. Muidugi räägitakse kogu aeg sõjast korruptsiooni vastu, mis oleks väga vajalik.

Loe pikemat intervjuud SIIT.