Majandusuudiseid lähinaabritelt


Leedu pangad võivad hakata liituma

Leedu Panga president Reinoldijus Sharkinas leiab, et Leedus on panku liiga palju ja et nende hulk peab vähenema.

Neljapäeval pressikonverentsil ütles Sharkinas, et pankade liitumine on vältimatu ning neid jääb järele niipalju, kui palju suudab konkurentsis vastu pidada. Samas avaldas ta rahulolu selle üle, et pankade aktsiakapital on tänavu suurenenud ning suureneb ilmselt veelgi. Sharkinas mainis ka Leedu Aktsia-Innovatsioonipanka, mille aktsiakapital on praegu 48 miljonit litti. Keskpanga juht avaldas veendumust, et edaspidi tuleb Leedu panganduses kriise ette harvem.

Liti devalveerimist pole oodata

Liti devalveerimiseks pole praegu mingit vajadust, ütles Leedu Panga monetaarpoliitikaameti direktor Gitanas Nauseda.

Nauseda avaldas kahtlust, kas kohe pärast 20. oktoobril toimuvaid parlamendivalimisi saab valuutakomitee mudelist loobuda ja litti devalveerida. Leedu Panga president Reinoldijus Sharkinas ütles, et valuutakomitee mudelist saab loobuda ainult pärast vajalike ettevalmistuste tegemist ja programmi koostamist.

Iga poliitiline jõud või uus valitsus peab Neuseda sõnul võtma arvesse Leedu kohustusi rahvusvaheliste organisatsioonide ees. Leedu on Rahvusvahelise Valuutafondiga aastatel 1994-1997 sõlminud majanduspoliitika memorandumi, milles Leedu lubas säilitada valuutakomitee mudeli 1997. aasta oktoobrini.

Balti riikide madalaimad palgad Leedus

Balti riikide madalaim minimaalpalk ja keskmine palk olid juulis Leedus. Minimaalpalk oli juulis Leedus 52,2 dollarit, Eestis 55,7 dollarit ja Lätis 68,8 dollarit. Keskmine brutopalk oli Leedus 171,8 dollarit, Lätis 205 dollarit ja Eestis 224 dollarit. Keskmine pension oli Leedus 46,3, Lätis 68,6 ja Eestis 74 dollarit.

Suurkompaniide aktsiad tõusid

Suurkompaniide aktsiate kursid tõusid kolmapäeval tänu IBM-i aktsiate tõusule, samal ajal kui võlakirjade hinnad langesid pärast riigikassa igakuise viieaastaste võlakirjade oksjoni nõrku tulemusi.

üllatuslikud uudised Jaapani majanduse nõrgenemisest tõstsid dollari kurssi jeeni suhtes, samal ajal langes dollari hind Saksa margaga võrrelduna, kuna tulevase Euroopa ühisraha väljavaated jätkuvalt halvenesid.

Dollari kurss jeeni suhtes tõusis teisipäevaõhtuselt 107,70 jeenilt 108,45 jeenini, kuid langes 1,4785 Saksa margalt 1,467 margani. Dow Jonesi tööstuslik keskmine tõusis päeva lõpuks 1,11 punkti, 5712,38 punktini.

Analüütikute sõnul lisas IBM-i aktsiate tõus Tööpüha-eelse= le tüüpiliselt aeglasele börsitegevusele aktiivsust. IBM-i aktsiad tõusid 2-7/8 punkti 114-5/8 punktini, tõstes Dow Jonesi indeksit ligi üheksa punkti võrra. IBM-i aktsiate kurss tõusis pärast seda, kui Salomon Brothers teatas, et maailma suurima arvutitootja aktsiate hind võib saavutada 12 kuu eesmärgiks seatud 145 dollarit aktsialt. "Kui turg on loid nagu praegu, kogunevad inimesed tõenäoliselt seda innukamalt ühe-kahe tähelepanuäratava idee ümber," ütles üks analüütik. Londoni FTSE 100 indeks tõusis teisipäeva õhtuks 13,0 punkti, 3918,7 punktini. Tokyos langes Nikkei 225 keskmine 200,46 punkti ehk 0,96 protsenti, 20709,81 punktini.

Soomes vähenes juulis tööpuudus

Soome statistikaameti andmetel vähenes tööpuudus juulis juuniga võrreldes.

Töövõimelisest elanikkonnast oli töötuid 15,9 protsenti, võrreldes 16,6 protsendiga juunis. Juulis oli tööta oli 421 000 soomlast, mis on 40 000 võrra vähem kui möödunud aasta juulis.

Tööpuudus vähenes peamiselt õpilaste arvu suurenemise tõttu möödunud aasta juulist saadik. Tööpuudus noorte hulgas vähenes 20 000 võrra 78 000-ni. Töölkäijate arv suurenes aastas 15 000 võrra. Mehed said juurde 10 000 töökohta; veidi vähenes tööpuudus ka naiste hulgas.

Läti Telegraafiagentuur muudetakse riigiettevõtteks

Läti Erastamisagentuur (LEA) otsustas makseraskustes vaevleva Läti Telegraafiagentuuri (LETA) muuta riigiettevõtteks.

1. aprilli seisuga oli LETA-l võlgu 76 498 latti, omakapital oli 39 000 latti, põhikapital 32 000 latti. LEA esindaja Taiga Treimane ütles, et agentuuri üheks erastamisvõimaluseks oleks oksjonil müük alghinnaga üks latt, pluss võlakohustused.

STARTEL/REUTER/Baltic News Service