Maksuamet 1000-euroste arvete infost: arvevabrikute teenust kasutab 4000 ettevõtet

 (31)
Maksu- ja Tolliameti pressikonverents
Maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektori asetäitja Egon VeermäeFoto: Priit Simson

1000-euroste arvete deklareerimisega kogutud andmed näitavad, et käibemaksupettuste hulk on kuus üle 10 miljoni euro, arveid väljastab üle 2000 isiku ning seda teenust kasutab 4000 ettevõtet, tõdes maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe tänasel pressikonverentsil.

Veermäe sõnul tõdes, et süsteemiga kogutud andmetest on näha, et lisandväärtust luuakse rohkem, aga on selgelt näha, et ettevõtete vahelised ostmised ja müügid on hakanud kukkuma.

Käibemaksu laekumine on hakanud oluliselt kasvama. Esimese viie kuuga tulemusena on võrreldes aasta varasema sama perioodiga käibemaksu laekunud rohkem 71 miljonit eurot. Veermäe möönis, et see summa ei ole sajaprotsendiliselt tehinguinfo mõju. „Aga selle mõju on väga suur,“ lausus ta.

Seadusemuudatust esitades prognoosis maksu- ja tolliamet, et 1000-euroste arvete deklareerimiskohutuse mõju on 30 miljonit eurot aastas. 

Tänaseks on Veermäe kinnitusel selge, et see mõju on üle kahe korra suurem ning selle aasta kokkuvõttes peaks riik lisaraha koguma 80 miljonit eurot.