MTA peadirektori Marek Helmi sõnul on tegemist MTA ajaloo suurima investeeringuga, mis võimaldab tollil oluliselt kiirendada ja hõlbustada tollikontrolli ettevõtjate jaoks.

„Läbivalgustustehnoloogia abil piisab viiest minutist ja ühest röntgenipildist esmase kontrollivajaduse otsustamiseks. Füüsiline läbivaatus nõuaks seevastu koos kauba maha ja peale laadimisega mitmeid tunde,“ selgitas Helm pressiosakonna vahendusel.

„Senine kogemus olemasolevate läbivalgustusseadmetega on näidanud, et tegemist on kõige tõhusamate tööriistadega kaubavedude läbivaatamiseks ning keelatud kauba avastamiseks. Piiripunktid, kus sellist tehnoloogiat kasutusel ei ole, on nii Eesti kui teiste riikide kogemuse järgi eelistatumad kohad salakaubaveoks. Seadmete olemasolu on aga suureks heidutuseks salakaubitsejatele,“ rääkis Helm.

Järgmise aasta lõpuks on kavas paigaldada statsionaarsed läbivalgustusseadmed Narva raudteejaama ning Luhamaa ja Koidula piiripunkti. Kaks mobiilset seadet valmivad eeldatavalt 2017. aasta teiseks pooleks ning leiavad rakendust Narva maantee piiripunktis, Sillamäe ja Tallinna sadamates ning Eesti-Läti piiriületuskohtades.

Läbivalgustusseadmete abil tabatud suurim salakaubajuhtum oli 2015. aasta märtsis kui Paldiskis avastati veoautost 7,7 miljonit salasigaretti (maksukahju 1,3 miljonit eurot).

Hankelepingu sõlmis MTA Hiina ettevõtte Poolas asuva Euroopa esindusega Nuctech Warsaw Company Limited. Hankelepingu maksumus on 10,1 miljonit eurot, millele lisandub 2 miljonit eurot käibemaksu.

Seadmete ostu rahastatakse 2,55 miljoni euro ulatuses EL Ühtekuuluvusfondist ning 9,57 miljoni euro ulatuses riigieelarvest.