Maksuameti juht alkoholiaktsiisist: tegemist on kahetsusväärse olukorraga

 (87)
Valdur Laid. Maksu-ja tolliameti peadirektor
Valdur Laid. Maksu-ja tolliameti peadirektorFoto: Karin Kaljuläte

Ärilehele antud intervjuus tõdes maksu- ja tolliameti juht Valdur Laid, et alkoholiaktsiisi puhul on tegemist "kahetsusväärse olukorraga". Aga kellele ja mida demonstratiivse raha Lätti viimisega õigupoolest näidatakse?

Küsimusele mida peaks tegema, et alkoholiaktsiisi puudujääki vähendada, vastas Laid, et kõigepealt tuleb asjad panna perspektiivi. "Maksutulud on 7,3 miljardit, alkoholiaktsiis on 250 miljonit. Tegelikult ei ole küsimus, kas maksutulud laekuvad kõikidelt ridadelt, vaid kuidas need kokku jooksevad. Alkoholiaktsiisi puhul on loomulikult tegu kahetsusväärse olukorraga."

"Mida Läti fenomeniga teha? Selle peaks jätma poliitikute otsustada. Mina oskan läheneda selles vaates, et Eesti riik ei eksisteeri meist väljaspool. Et kui öelda, et viin oma maksuraha Lätti, siis kellele ja mida sa sellise demonstratiivse käitumisega näitad? See on Eesti riik, kus iga panustatud sada eurot ehitab sedasama Eesti riiki saja euro võrra. Ma kindlasti ei kritiseeri ega anna hinnangut inimestele, kes ostavad sama kaupa odavama hinnaga kuskilt mujalt. See on ratsionaalne käitumine.

Hoiakute tasandil pole aga mõtet üle kultiveerida mõtlemist, et vaat nüüd ma näitan riigile. Riik, see oleme meie," rääkis Laid.

Pikemat intervjuud Laidiga loe siit.