Maksumaksjad: kui võrdsustada pensionid, siis võrdsustage ka sotsiaalmaks ehk vaja on sotsmaksu lage

 (101)
Lisatud ka tuleviku pensionisummade arvutused olenevalt palgast!
Maksumaksjad: kui võrdsustada pensionid, siis võrdsustage ka sotsiaalmaks ehk vaja on sotsmaksu lage
Lasse LehisFoto: Eero Vabamägi

Valitsus teatas sel nädalal plaanist teha tulevikus pensionid sõltuvaks rohkem tööstaažist, mitte enam palgast. Sotsiaalministeeriumi väitel on selleks eeltööd tehtud kaks aastat ja 2015. aastal kogutud ka huvirühmade tagasisidet. Mitte kõik ei toeta valitsuse plaani, mis pensionisüsteemis põhimõttelise suunamuutuse teeb.

Näiteks endine sotsiaalminister Siiri Oviir arvas, et pension peaks sõltuma ikkagi sissemaksetest. „Vastupidisel juhul kaotame motivatsiooni maksu maksmiseks."

Ka maksumaksjate liidu esindaja Lasse Lehis soovitas, et kui tahta võrdsemaid pensione, peaks kehtestama ka sotsiaalmaksu lae. „Meie ettepanek on väga lihtne: kui soovitakse pensione praeguse valemiga võrreldes rohkem võrdsustada, siis tuleks ka võrdsustada sissemakseid. Kui sotsiaalmaksule lage ei kehtestata, siis peaks ka säilima võimalus saada suurema maksu eest suuremat vastuhüve."
Huvirühmadelt 2015. aasta juunis kogutud tagasisidega saab pikemalt tutvuda SIIN.
Allpool olev tabel näitab rahandusministeeriumi arvutuste järgi, milline hakkaks olema tänase 50-aastase pension 2030. aastal pensionile minnes tänase plaani järgi ja reformiga ning tänase 34-aastase pension 2050. aastal pensionile jäädes.