Mart Saa: pidu kinnisvaraturul ei kesta lõputult

 (9)
Mart Saa: pidu kinnisvaraturul ei kesta lõputult
Foto: Siim Lõvi

Korteritehingute arv on viimaste kuude ja kvartalite jooksul püsinud kõrgel tasemel, olles võrreldav kinnisvarabuumi tipu järgse 2007. aasta lõpu tehingute arvuga.
Nii suur tehingute arv ei saa olla aga jätkusuutlik ja see peab eesoleva kvartali-paari jooksul vähenema, leidis Arco Real Estate AS juhatuse liige Mart Saa.

"Tallinnas tehti 2012. aasta kolmandas kvartalis ligi 1900 korteritehingut. Aasta neljas kvartal tuleb samaväärse tulemusega, kui mitte veelgi kõrgemal. Viimati tehti sama palju korteritehingud 2007. aasta lõpus, mil kinnisvarabuum asus vaibuma," sõnas Saa.

Tänane sissetulekute, intressimäärade ja korterihindade suhe on ostjaid soosiv. Turgu aga pärsivad kõrge tööpuudus, majandusolukorra määramatus ja kasvavad hinnad. Kasvanud ehitushinnad veavad endaga kaasa uute korterite hindu, vanade korterite hinnad on samuti vaikselt tõusmas.

Kui arvestame eluruumide tehingute koguarvu suhtena elamufondi, siis saame väita, et 2012. aastal käibib Tallinnas eluruumidest ligi viis protsenti. Kui tavapäraseks peetakse elamispindade käivet 3-5 protsenti, siis asume täna normaalsuse ülemise piiri lähistel.

Tegelikkuses aga oleme majanduse tugevast stabiilsest kasvust kaugel. Oleme täna veel majanduskriisis, mille lahenduste otsimisega alles tegeletakse. Seega vastaks tänasele ebakindlale majanduskeskkonnale märksa madalam elamufondi käibimine.

"Järeldusena võime välja tuua, et suure elamispindade tehingute arvu põhjused on madal euribor ja pangalaenude intressimäär ning asjaolu, et täna vormistatakse mitmeid arendusprojektide asjaõiguslepinguid. Need tegurid ei ole jätkusuutlikud. Seega tuleb turuosalistel – ostjatel, müüjatel, vahendajatel, arendajatel arvestada, et see pidu ei jätku lõputult ning tehingute arv tõmbab juba eeloleva aasta esimese poolega tagasi," ütles Saa.