Mart Saa: pole mõtet heietada vanadest tehinguhindadest

 (8)
Mart Saa: pole mõtet heietada vanadest tehinguhindadest
Foto: Andres Putting

Arco Vara Kinnisvarabüroo AS juhatuse liige Mart Saa sõnul on Eesti kinnisvaral uus väärtus juba 2009. aasta lõpust ning oleks aeg loobuda mõttest, et 3-4 aastat tagasi soetatud vara väärtus lähiajal endisele hinnatasemele tagasi liigub.

Olles juba pikemat aega lugenud spekulatsioone kinnisvarahindade ja erinevate turu liikumiste osas, et "hind tõuseb ja hind langeb, rahvas ostab ja rahvas ei osta", tekkis vastupandamatu soov öelda välja mõte, mis peaks olema juba üle aasta arusaadav nii tavainimesele, kui ka neile, kes osalevad kinnisvara vahenduse või arenduse äris, kirjutas Saa ehitusuudised.ee-s.

Nimelt, 2009. aasta lõpust oleme jäänud hinnatasemele, mida võib sisuliselt pidada ka lähituleviku uueks Eesti kinnisvaraturu hinnatasemeks. Enam pole mõtet heietada vanade hindade ja tehinguarvude üle. Eestis on nn masuga saabunud kinnisvarale uus väärtus, mis ei muutu enam nii ruttu nagu paljud ehk loodavad.

Kuskilt ei paista põhjust ega võimalust kiireks hinnatõusuks või hüppeliseks tehingute arvu kasvuks. Eesti majandus on küll majanduslangusest suhteliselt hästi läbi tulnud, kuid tööpuudus on endiselt suur, palgad suhteliselt madalad, esmatarbekaubad ja teenused jõudsalt kallinenud ning pankade laenupoliitika tagasihoidlik nii kinnisvaraprojektide rahastamisel kui ka eraisikutele laenude andmisel.

Liigume vaikselt, kuid kindlalt stabiilsema kinnisvaraturu poole ning kinnisvaral on uus ja pikemalt püsiv hind. Harjugem sellega, et lähimate aastate jooksul ei pruugi hinnamuutused olla üle 5-10% ning tehingute arvu hüppelist kasvu loota oleks põhjendamatu.