Mart Sõrg: Eesti Panga juhtimine on kontrolli all


Mart Sõrg: Eesti Panga juhtimine on kontrolli all
----

Eesti Panga nõukogu esimehe Mart Sõrgi sõnul on panganduse ja Eesti raharingluse juhtimine hoolimata probleemidest uue panga presidendi ametisse määramisel kontrolli all.

Kommenteerides Eesti Panga presidendi vahetusega seotud probleemide mõju Eesti Panga ja Eesti riigi mainele, ütles Sõrg BNS-ile, et uue keskpanga presidendi loobumine ametisse astumist paar päeva enne ameti ülevõtmist ei ole rahvusvahelises praktikas tavaline ega too Eestile plusspunkte.

Sõrg lisas samas, et Vello Venseli loobumise tervilikel põhjustel Eesti Panga presidendi ametikoha vastuvõtmisest on arvestatav, mida ei saa aktsepteerimata jätta.

Sõrg kinnitas, et ajakirjanduses levivad kuuldused teistest võimalikest Venseli loobumise põhjusest on vaid spekulatsioon, mida ei saa tõsiselt võtta.

Sõrgi sõnul tuleb Eesti Panga uue presidendi leidmiseks korrata äsja läbi tehtud protseduuri.

Sõrg alustab enda sõnul järgmisel nädalal konsultatsioone uute kandidaatide leidmiseks keskpanga presidendi kohale.

Sõrg kinnitas, et Peter Lõhmuse määramine keskpanga presidendi kohusetäitjaks toimus vastavalt Eesti Panga põhikirjale.

Eesti Panga põhikiri on kinniatud Eesti Panga nõukogu poolt ning nõukogul on õigus põhikirja tõlgendada, sõnas Sõrg.

Eesti Panga presidendi volituste üleandmisel Lõhmusele viitas nõukogu põhikirja punktile, mille kohaselt täidab Eesti Panga presidendi volitusi üks asepresidentidest või mõni juhatuse liige, kui ametist lahkuv president ei saa volitusi uuele presidendile üle anda.

Nõukogu valis määratud ametnike ringist Peter Lõhmuse, kuna tema on ka varem Vahur Krafti viimase äraolekul asendanud.