Meediamagnaat Margus Linnamäe sattus Leedus skeemitamisega uurimise alla

 (30)
Meediamagnaat Margus Linnamäe sattus Leedus skeemitamisega uurimise alla
Margus Linnamäe

Leedu konkurentsiamet alustas Margus Linnamäe Eesti Meedia suhtes menetlust. Konkurentsiamet kohustas Eesti Meediat, kes omandas kontrolli AllePal OÜ üle, saatma informatsiooni oma domineeriva positsiooni kohta, teatas amet.

Eesti Meedia peitis oma senise osaluse kohalikus ajakirjade kirjastuses Hollandisse, mistõttu sai omandada kuulutusteportaalid ilma koondumisavaldust esitamata, kuna omandava ettevõtte käive jäi alla seaduses määratud piiri.

17. detsembril 2014 informeeris Eesti Meedia Leedu konkurentsiametit, et nende tütarfirma OÜ Classify omandas 100% AllePal OÜ aktsiatest. Koos portaalidega www.aruodas.lt, www.autogidas.lt, www.autoplius.lt, www.domoplius.lt, www.skelbiu.lt ja teised, muutusid nad seotud majandusüksuseks.

Kuna selline turujõu kontsentratsioon tekitas küsimusi konkurentsiametis ja teisteski turuosalistes, küsitles konkurentsiamet turuosalisi ja analüüsis täiendavalt kuulutusteportaale. Esialgsel hinnangul lõi Eesti Meedia domineeriva positsiooni. Nüüd peab konkurentsiamet hindama, ega Eesti Meedia domineeriv positsioon ei avalda turuosalistele ja tarbijatele negatiivset mõju.

Eelmisel aastal omandas Eesti Meedia ehk Margus Linnamäe suure tüki Leedu ja Eesti kuulutusportaalide turust. Vahest oleks koondumise heaks kiitnud, võib-olla mitte. Ei saa välistada, et oleks sunnitud näiteks müüma ühte portaali, et saada luba teiste omandamiseks.

Mullu detsembri alguses müüs Eesti Meedia maha suurema osa oma senisest Leedu-ärist, ajakirjade kirjastuse Žurnalų Leidybos Grupę. Ostjaks oli Hollandi ettevõte STAK Kemplake. Kas nende ettevõtete üle omab võimu Eesti Meedia, võib vaid kahtlustada. Igatahes ei satutud nii taas Leedu konkurentsiameti orbiiti.

Leedus võidi ületada seaduses sätestatud käibepiirid ja seepärast oleks tehing pidanud käima läbi sealse konkurentsiameti heakskiidu. Seepärast müüdi või „müüdi teeseldud tehinguga“ seal osa ärist Hollandisse maha. Mida võib Leedu konkurentsiameti uurimine välja tuua ja kas selle tagajärjel võivad tulla ettevõttele trahvid, näitab tulevik.

Kuid Margus Linnamäe on varemgi skeemitamistega silma paistnud. Võtame näiteks Tallinna Farmaatsiatehase seiklused Venemaal.

Tallinna Farmaatsiatehas, mille nõukogu esimees oli Margus Linnamäe, sattus börsi huviorbiiti, kuna rikkus börsi reglementi. Magnum Gruppi kuuluv Tallinna Farmaatsiatehas on investoritele andnud eksitavat ja vastukäivat infot tegevuse kohta Venemaal ja otsustas ettevõtet karistada.

Tallinna Farmaatsiatehas teatas läbi börsi investoritele, et Venemaal pakendatakse Farmaatsiatehase ravimeid ja Venemaale plaanitakse rajada apteegikett. Selgus, et Farmaatsiatehase ravimeid seal ei pakendata ja uudised apteekideketi loomisest Moskvas on bluff. Margus Linnamäe süüdistas 1997. aastal ettevõtte ümber tekkinud skandaalis Läti ravimitootja Olainfarmi juhti Valeri Malõginit. Kui Äripäeva ajakirjanikud käisid Venemaal koha peal uurimas, selgus, et tehases ei pakendatud Tallinna Farmaatsiatehase ravimeid.