Meeletud summad: kui palju jääb lotovõite välja võtmata Eestis ja USAs

 (23)
Mis saab väljavõtmata võitudest?
Meeletud summad: kui palju jääb lotovõite välja võtmata Eestis ja USAs
Foto: Päevaleht/Pressifoto

Iga kolmapäeva õhtul kogunevad paljud eestlased televiisori ette, et teada saada, kas seekord on nende kord. Kas tuleb suur lotovõit. Kui sa pileti ostnud oled, siis tundub loogiline, et sind huvitab ka see, millised on tulemused. Paraku on massiliselt neid inimesi, keda tundub huvitavat vaid pileti ostmine. Sellega nende hasart piirdub. USAs jäi näiteks 2013. aastal välja võtmata uskumatud 2,04 miljardi dollari eest võite, kirjutab Celebrity Networth.

Ärileht uuris, kuidas on viimastel aastate olnud seis Eestis. Kui palju võiduraha on jäänud välja jagamata. Eks ole kindlasti ka palju neid, kes mõne-eurose võidupileti on ära visanud või ei ole lihtsalt viitsinud seda rahaks vahetama minna. Kuid on ka teistlaadi juhtumeid.

Eesti loto andmetel aegus 2013. aastal Eestis lotovõite 312 000 euro väärtuses. Aasta hiljem oli summa 325 000 eurot ning möödunud aastal prognoosivad nad 350 000 eurot. Kokkuvõtet ei ole veel tehtud, kuid kindlasti on summa suurem kui kahel eelneval aastal.

„Suurematest võitudest on väljavõtmata jäänud eelkõige Bingo Loto võidud. Eesti loto ajaloo suurim väljavõtmata võit on olnud Bingo Loto jackpot summas 155 395,44 eurot, mis aegus 7. novembril 2012. aastal," ütles Eesti loto turundus- ja müügidirektor Annely Luikmel.

Suurimad summad, mille vastu ei ole huvi tuntud:

2013

Seotud lood:

Bingo Loto täismäng summas 20 880,27 eurot. Aegus 01.05.2013.

Bingo Loto täismäng summas 20 600,18 eurot. Aegus 28.08.2013.

Bingo Loto täismäng summas 7005,10 eurot. Aegus 20.02.2013.

Bingo Loto täismäng summas 6783,62 eurot. Aegus 31.07.2013.

2014

Bingo Loto täismäng summas 24 396,80 eurot. Aegus 19.03.2014.

Bingo Loto täismäng summas 9207,10 eurot. Aegus 01.10.2014.

2015

Bingo Loto täismäng summas 21 552,60 eurot. Aegus 21.01.2015.

Bingo Loto täismäng summas 21 491,70 eurot. Aegus 27.01.2015.

Bingo Loto täismäng summas 20 607,80 eurot. Aegus 11.02.2015.

Bingo Loto täismäng summas 19 700,90 eurot. Aegus 19.08.2015.

USAs olukord eriti hull

USAs ulatuvad need summad miljarditesse dollaritesse. Seda statistikat hakkas koguma Brett Jacobson, kes nägi, et selle pealt on võimalik teenida. Ja millega tänapäeval ikka raha kokku aetakse kui mitte mõne nutiseadmele mõeldud rakendusega. Lotto Lotto on mõeldud selleks, et selle kaudu saab lotopileteid osta ning see annab sulle ka märku, kui sa oled võitnud.

Mees hakkas probleemile mõtlema, kui ta leidis koos sõpradega hunniku vanu lotopileteid ja viis need nurgapealsesse poodi, et teada saada, kas need on ka midagi väärt.

„Meil oli võidupileteid 200 dollari eest. Kuid vaid 51 dollari eest pileteid olid veel kehtivad. Sellest sai kõik alguse."

Jacobson tegi enne rakenduse turule toomist ära suure töö. Varem ei olnud keegi erinevate osariikide lotostatistikat kokku pannud. Seda just välja võtmata jäänud võitude osas. Ta sai 2013. aasta koondtulemuseks 2,04 miljardit dollarit. Ta sai teada, et paljud võitjad ei ole lihtsalt teadlikud, et nad on midagi võitnud. Kui jackpoti ei võidetud, siis huvi kadus.

Suur osa välja võtmata rahast tuli kokku piletitest, kus võidusumma jäi kahe ja saja dollari vahele. Tõenäoliselt ei viitsinud inimesed lihtsalt nii väikeste summade pärast piletit rahaks vahetada. Kuid Jacobson leidis ka juhtmeid, kus vedelema oli jäetud enam kui miljon dollarit võiduraha.

USAs müüakse üleriigilisi ja osariikide loteriide pileteid igal aastal üha enam. Kasvab ka välja võtmata võitude summa. Jacobsonile on see hea uudis. Tema saab raha jaemüüjatelt, kui inimene ostab pileti tema tasuta rakenduse kaudu. Seal on kirjas ka, kus on lähim koht, kust saab lotopiletit osta ning mis kõige olulisem - sa saad teada, kui oled võitnud.

„Jaemüüjad ja lotokorraldajad on huvitatud, et inimesed tuleks kohale ka väikeste võitude pärast. Inimene ei võta seda 4 dollarit välja vaid ostab uued piletid," ütles Jacobsen.

Kolm küsimust Eesti Lotole. Vastab Annely Luikmel:

Mis saab neist võitudest, mida välja ei võeta?

Aegunud lotovõidud kantakse Eesti Loto reservfondi, mille arvelt garanteeritakse miinimumvõite ning korraldadatakse lisaloosimisi. Ehk seekaudu jõuavad väljavõtmata võidud mängijateni tagasi.

Kas uus süsteem, kus lotopileti ostja isikut tuvastatakse, tagab kuidagi ka võitude välja võtmise suurenemise? On teil võimalik inimesi nende võitudest teavitada?

Alates aasta algusest on arvloto piletid seotud selle omaniku isikukoodiga, mistõttu on meil võimalik mängijale võit välja maksta ka juhul, kui pilet on kadunud. Loodame küll, et selle tulemusena väljavõtmata võitude hulk väheneb mõnevõrra. Mis puutub mängijatega ühenduse võtmisesse, siis Eesti Lotol on isikutuvastuse tulemusena teada vaid mängija isikukood, mitte nimi või muud kontaktandmed. Hetkel veel täpsustame, millised on Eesti Loto võimalused jõuda isikukoodi alusel inimeseni ja millistest võidusummadest alates me inimesi ise üles otsima hakkame

Kas veebis pileti ostnud on ses mõttes paremas seisus?

Veebist pileteid ostes saab inimene ise oma kontol määrata, kas soovib saada võidu korral teavitust või mitte. E-posti teel teavitus on mängijale tasuta, SMS-i teel saadetav teavitus on tasuline (vastavalt mobiilside operaatori hinnakirjale 0,19€). Kuni 2000€ võidud kantakse Eesti Loto mängukonto omaniku arvelduskontole automaatselt, 2000 eurost suurema võidu peab ka internetimängija eraldi vormistama. Kui näeme, et internetist ostetud pileti võit hakkab aeguma, võtame mängijaga tema poolt oma mängijakontol märgitud kontaktandmetel ühendust.