Mida rohkem teenid, seda rohkem kulutad: uuring näitab, et suurenevad sissetulekud eestlasi säästma ei pane

 (41)
Osturalli Kaubamajas
Osturalli KaubamajasFoto: Andres Putting

Konjunktuuriinstituudi (EKI) märtsikuu ülevaade toob välja, et Eestis on võrreldes eelmise aasta sama ajaga suurenenud perede osakaal, kelle majanduslik olukord paranes ning rohkem oli ka neid, kelle ootused majandusolukorra suhtes on oluliselt paremad. Küll aga nendib EKI, et säästmisaktiivsus oluliselt muutunud ei ole, suur osa peredest kulutab endiselt nii palju kui teenitakse.

Säästmisaktiivsus ja perede rahanduslik olukord viimastel kuudel oluliselt muutunud ei ole. Suur osa Eesti peredest tuleb omadega ots‐otsaga kokku (nii palju kui teenitakse, nii palju ka kulub - märtsis elas nii 48% vastanutest), säästvate perede osakaal oli 47% ja võrreldes eelmise aasta märtsiga on säästa suutvate perede osakaal suurenenud - siis oli neid 40 protsenti, ütleb EKI uuring.

Küll aga on madalaimasse sissetulekugruppi kuuluvate inimeste hulgas suurenenud säästjate osakaal ja võlgu elavate osakaal langenud.

Ootused pere majandusolukorra suhtes viimase aastaga on aga oluliselt paranenud. Suurenenud on perede osakaal, kelle majanduslik olukord paraneb (17%-lt 22%-le). Ka ootused oma pere majandusolukorra suhtes 12 kuu pärast olid märtsis oluliselt paremad kui aasta tagasi, kusjuures enim kõrgemasse sissetulekugruppi kuuluvatest inimestest oli enim neid, kes hindasid olukorra paranemist.

Keskmine brutopalk oli 2016 aastal 1146 eurot ning tõusis 2015. aastaga võrreldes 7,6% (2015. a kasv 6,0%).