„Investeerimisotsused on minu jaoks lihtsad. Kõigepealt tasub teha ära teine pensionisammas, kui seda ei ole veel tehtud,“ rääkis Kitt Ärilehele antud intervjuus.

„Kui see on tehtud, siis tasub maksta 15 protsenti palgast või kuni 500 eurot kuus kolmandasse pensionisambasse, kuna tulumaksuefekt on suur.“

„Kui sealt jääb veel raha üle, siis maksa laenud tagasi,“ lausus ta. „No kui sealt kah üle jääb, siis räägime edasi.“

Kiti enda jaoks tähendab see, et ta hoiab oma vara rahas ja indeksifondide osakutes. Võiks olla ka aktsiates, kuid kuna Kitt kuulub Swedbanki krediidikomiteesse, siis ta teab Balti ettevõtete kohta liiga palju ja seetõttu ei pea pangajuhina eetiliselt õigeks siinsetesse aktsiatesse investeerimist.

Paraku on teine pensionisammas 90 protsendil Eestimaa inimestest ainus finantsvara. Edasi ei ole jõutud.

Kitti võib lugeda Eesti pensionifondides indeksiaktsiate üheks varajaseks propageerijaks.

„Aga milline see õige indeksifond on?“ nimetas Kitt pensionifondide juhtide ees seisvat ühte raskeimat varade paigutamise ülesannet, olgu selleks siis indeksipensionifondid või tavapensionifondid, kuid see käib ka indeksiaktsiatesse investeerivate inimeste kohta.

„On see MSCI Global või MSCI World, kus on USA aktsiate osakaal 50-60 protsenti? Kas sellest peab sõltuma tulevane pension? On see Euroopa indeks?“ küsis Kitt. „Viimases on kusagil 40 protsenti pankasid. Asi läheb veel huvitavamaks, kui me läheme võlakirjade juurde.“

„Indeksiaktsiate juures on loogika, et mida parem ettevõte, seda suurem turuväärtus ja osakaal indeksis,“ lausus ta. „Võlakirjadega on sedasi, et mida rohkem on riik võtnud laenu, seda suurem on ta osakaal indeksis. Kas see on ikka see, mida me tahame? Sinna ongi kogu pensionfondide investeerimise uba maetud.“

Osasid varaklasse nagu Balti aktsiaid ei saa indeksiosakutena osta. Praegu on pensionifondide haldajate suunas kaks vastakat juttu – ühelt poolt investeerige Eestisse ja teisalt tehke indeksifondid. Mõlemat korraga ei saa – siinsed ettevõtted ei ole indeksifondide kaudu kättesaadavad.