Mida üllatavat avastas maksu- ja tolliamet Pärnu külastamisel?

 (9)
Maksu-ja tolliameti uus maja
Maksu-ja tolliameti uus majaFoto: Andres Putting

Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad külastasid juuli teises pooles Pärnus 21 äriühingu toitlustuskohti ja augustis Pärnumaa mustikakorjajaid ning tanklat.

Külastuste eesmärgiks oli kontrollida töötajate registreerimist ning võimalikku ümbrikupalga maksmist.

Kontrollitud 80 toitlustusasutuse töötajast oli registreerimata seitse, marjakorjajatest olid registreerimata kõik viis inimest, tanklas üks inimene.

MTA maksuauditi üksuse juhi Airi Lepassare sõnul olid toitlustusasutustes registreerimata peamiselt hooajatöölised, keda suvel kasutatakse palju. Nelja äriühingu osas tuvastati ka erinevaid muid rikkumisi ja alustati maksumenetlusi.

„Näiteks oli nendes äriühingutes töötajaid, kes töötasid ja said selle eest tasu enne, kui nad olid registrisse kantud ning nende palgamaksed olid deklareerimata ja maksud tasumata. Samuti tuvastasime ümbrikupalga maksmist ja registreerimata töötajaid ühe äriühingu teistes tegevuskohtades, mida seekord ei kontrollitud,“ ütles Lepassar.

Ühe Pärnumaa tankla kontrollimisel avastati lisaks kohapeal olnud registreerimata töötajale ka maksude varjamist kajastav dokumentatsioon, mis on üheks aluseks edasise maksumenetluse läbiviimisel. „Käibe varjamine, ümbrikupalga maksmine, töötajate registreerimata jätmine ja kütusemüügi nõuete eiramine on olulised rikkumised, kus lisaks maksukohustuse määramisele viiakse läbi süüteomenetlus ning määratakse karistus,“ lisas Lepassar.

Maksu- ja tolliameti eesmärk on ümbrikupalga saajate osakaalu vähendada 2021. aastaks poole võrra. Amet jätkab ümbrikupalkade maksmise ja käibe varjamise tuvastamiseks suunatud vaatlusi üle Eesti, senisest rohkem ka väikelinnades ja asulates.