Miks on Eestis tegutsevad pangad Euroopa pankadest kasumlikumad?

 (71)
Andres Tupits, Madis Müller
EL debattFoto: Tiit Blaat

Kui võrrelda teiste pankadega, siis Eestis tegutsevate kommertspankade kasumid on Euroopa pankade tipus, tõdes Eesti Panga asepresident Madis Müller. Ta tõi välja ka kas peamist põhjust, miks see niimoodi on.

Nimelt on Eestis tegutsevate pankade jaoks raha hind väga madal. Eesti pangad ei kaasa raha võlakirjaturult, vaid kohalikelt hoiustelt.

Viimastele maksutud intressid on aga väga madalad. „ Intressimäärad, mida hoiustele makstakse, on Euroopa ühed madalamad,“ lausus Müller. Põhjuseks on siinsete hoiuste kiire kasv, mistõttu ei ole siinsetel pankadel tarvis hoiuste pärast võistelda.

Ja kuigi klientide laenuintressid ei ole Euroopa teiste pankadega võrreldes kõrgemad, tekitavad madalad hoiuseintressid olukorra, kus käärid laenu- ja hoiuseintresside vahel on suured ehk ka kasumlikkus panga jaoks kõrgem.

Teiseks kõrgema kasumlikkuse põhjuseks on viimaste aastate laenukahjumite puudumine. Kui teistel riikidel on pankadel suured laenukahjumite allahindlused, siis meil on saadud võimalike laenukahjumite eraldisi pigem vähendada ja see on pankade kasumlikkust toetanud.