Miljardid maa all: Saksamaal oli külma sõja ajal kaval plaan

 (65)
Miljardid maa all: Saksamaal oli külma sõja ajal kaval plaan
Saksa salajased uued rahatähedFoto: F.A.Z./ Bundesbank

Saksamaa keskpank Bundesbank oli külma sõja ajal valmis vajadusel kiiresti teostama rahareformi. Salajane raha oli trükitud ja ootas oma aega, millal raha käibele võetaks. Rahareformi ajendiks oleks olnud sõda, hüperinflatsioon või massiline valeraha levik idablokist, kirjutab F.A.Z.

Sõja ajal kardeti tuumalööke, mistõttu Bundesbank ei jätnud midagi saatuse hooleks. 100 kilomeetri kaugusel Frankfurdist Moselis asus 30 meetri sügavusel maa all tuumasõjaks loodud Bundesbanki punker, kus seisis valmistrükitud paralleelvaluuta BBk II. Raha oli trükitud 15 miljardi marga väärtuses. Saksamaa valitsus pidi igal juhul jääma maksejõuliseks. Katastroofi korral oleks pidanud väike Bundesbanki töötajate tiim asuma punkrist rahareformi tegema.

Tuumasõja puhul oleks jätkunud 175 inimesele 14 päevaks kõike vajalikku sõja üle elamiseks. Iga kolme kuu tagant käis kompleksis Bundesbanki kontroll, et veenduda kõige valmisolekus. Kohalikud inimesed ei aimanud midagi uue raha pakkidest, mis seal maa all oma päeva ootasid. Seal elanud inimesed arvasid, et tegemist on tavalise tsiviilkaitsepunkriga. 1994. aastal müüs Bundesbank „kinnisvara“ maha. Nüüd on punkrist saanud muuseum.