Milline erakond tahtis Vichmanni laenu "annetuseks" vormistada?

 (20)
Marcel Vichmann
Marcel VichmannFoto: Eero Vabamägi

Ärilehele antud pikas usutluses rääkis Edelaraudtee omanik ja Go Groupi üks peremeestest Marcel Vichmann, kuidas laenas ühele Eesti suurparteile 400 000 krooni, aga too ei tahtnud seda kuidagi tagasi maksta. Nüüd hakkas intervjuus nimetuks jäänud partei jälgi nuhkima riigikogu erakondade rahastamise järelevalve komisjon.

Komisjoni aseesimees Kaarel Tarand ütles Ärilehele, et ERJK arutas seda teemat äsja toimunud koosolekul ning otsustas saata järelepärimise Vichmanni väite kohta nii Marcel Vichmannile endale kui ka kõigile alates 2004. aastast riigikokku kuulunud erakondadele.

"Miks see tähtaeg? Sest siis jõustus erakonnaseaduse täiendus, mis lubas erakondadel laenu võtta ainult krediidiasutustelt. Vastamise tähtajaks on aeg enne järgmist ERJK koosolekut 11. detsembril, mil pöördume päevakorraliselt teema juurde tagasi," lubab Tarand.

Miks kõigile? "Sest kuulujuttude alusel ei saa komisjon otsustada, milline erakond konkreetselt võiks Vichmanni vihje objekt olla," lisab Tarand.

Vichmann rääkis Ärilehele antud pikas intervjuus, kuidas kunagi aastaid tagasi küsis üks partei tema käest laenu. "Summa oli 400 000 krooni. Mõtlesin, leppisime kokku ja nad said raha. Kokkulepe tähendas, et nad pidid laenu tagasi maksma. Ja kujutage ette: nad maksidki lõpuks, aga kui laenu tagasimaksmise aeg hakkas kätte jõudma, algas jutt, et kas sa ikka tahad seda laenu tagasi. Kas saaks niimoodi, et me ei maksa tagasi?" rääkis Vichmann.

"Ma olin sellisele värgile kategooriliselt vastu. Leppisime alguses kokku, et see on laen, mis tasutakse kokkulepitud tähtajaks ja kogu lugu. Ja kui erakond ei ole võimeline õigeks ajaks laenu tagastama, lepime kokku uue tähtaja või teeme maksegraafiku. Oi, kui pahased nad minu peale olid! Kohe väga kurjad olid. Nad ei saanud üldse aru, et meie, laenajad olime ju neile heateo teinud ja neid hädast välja aidanud. Nad oleksid võinud olla meile tänulikud, aga tegelikult oli suhtumine minu jaoks täiesti vastuvõetamatu," kirjeldas ettevõtja juhtunut. Partei nime ei soostunud Vichmann nimetamast. „Mis seal vahet on!? Kõik suured käituvad samamoodi, ühesuguse mustri järgi," andis ta vaid vihje.