“Sel juhul on EMT sunnitud oma teenustele kehtestama kulupõhised hinnad, ta ei tohi võtta ülikasumeid oma klientidelt ja teistelt operaatoritelt, mida ta paraku seni teeb,” kommenteerib EMT staatuse võimalikku muutmist ASi Tele2 Eesti juhatuse esimees Ivar Lukk.

Lukk tõi näiteks, et EMT võtab teistelt operaatoritelt üle kolme korra kõrgemat sidumise minutitasu, kui on hind jaeklientidele. “Teine näide – EMT on kehtestanud Delta paketis, mida reklaamitakse kui soodsat paketti eraisikutele, hinna fiksvõrku helistamiseks 7,50 krooni ja mobiilivõrku 2,75 krooni, samal ajal on kulud fiksvõrku helistades pigem väiksemad kui mobiilivõrku helistades. Võib arvata, et tegemist on rohkem kui 400protsendise kasumiga.”

Luki sõnul maksab tema firma kõnedelt Tele2 fiksvõrgust EMTsse kõvasti peale.

Lukk ütles, et olulise turujõuga ettevõtteks kuulutamine ei tähenda veel hindade muutust, küll aga annab sideametile õiguse nõuda EMT-lt kulupõhisust, seepärast on raske ennustada, kui palju hinnad võiksid muutuda.

“Oluline on näidata välisinvestoritele, et Eesti, nagu teisedki arenenud lääneriigid, on suuteline reguleerima turgu, kus tegutseb valdava turujõuga ettevõte ning mille üks osanik on riik ise,” ütles Radiolinja Eesti tegevdirektor Sami Seppänen. “Umbes pool Radiolinja ning meie arvamusel ka Tele2 mobiilivõrgust väljuvast kõneliiklusest läheb EMTsse ning EMT saab oma sidumishindadega oluliselt mõjutada teiste mobiilioperaatorite hindu.”

Unineti juht Markus Nisula ütles, et Uninet on praegu äraootaval seisukohal. “Tahaks küll, et kõigil operaatoritel oleks võrdsed tingimused,” sõnas ta.

EMT juhatuse esimees Peep Aaviksoo ütles, EMT tegevus ei ohusta vaba konkurentsi ja EMT on olulise turujõuga ettevõtte staatuse vastu. “EMT pole oma turuosa suurusest hoolimata dikteerinud olukorda turul, pole hoidnud hinda kunstlikult kõrgel ega teinud dumpingut konkurentide turult väljasöömiseks – ühesõnaga, me pole kuidagi kuritarvitanud oma turuosa suurusest tingitud kaubaturgu valitseva ettevõtte positsiooni,” sõnas Aaviksoo.