Mullu maksti maaelu arengukava toetusi 148 miljoni euro eest

 (3)
Mullu maksti maaelu arengukava toetusi 148 miljoni euro eest
Marko GorbanFoto: Sven Arbet

2018. aastal maksti Eesti maaelu arengukava 2014‒2020 (MAK) toetusi 148 miljoni euro ulatuses ja kokku on viimase viie aasta jooksul toetusi välja makstud 533 miljoni euro eest.

Perioodil 2014-aprill 2019 määrati toetuseid 757 miljoni euro eest ja sellest on välja makstud 533 miljonit eurot, teatas maaeluministeerium.

„Tänaseks on üle poole 992 miljoni suurusest arengukava eelarvest välja makstud," sõnas maaeluministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Marko Gorban. „Maaelu arengukava toetusi on võimalik kasutada kuni aastani 2023. Huvi MAK-i meetmete vastu on olnud suur ja senise rakendamise põhjal suudame kõik Eestile ettenähtud vahendid põllumajandus- ja toidusektori arendamise, keskkonnahoiu ja maapiirkonna elujõulisuse suurendamise eesmärgil ära kasutada," sõnas ta.

2019. aasta alguses toimus MAK toetuste mõju hindamine, mille tulemused näitavad, et toetustel on oluline mõju põllumajanduslike majapidamiste toodangu ja lisandväärtuse suurenemisele ja tulemuslikkusele. Samuti mõjutavad MAK-i keskkonnatoetustega hõlmatud alad positiivselt elurikkust ning mulla ja veekvaliteeti.

Eesti maaelu arengukava 2014-2020 on Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist ja Eesti riigieelarvest rahastatav programm, mille raames toetatakse põllumajanduse ja maaelu arengut kokku ligi ühe miljardi euroga. Maaelu arengukava keskendub viiele valdkonnale - teadmussiire, konkurentsivõime, toidutarneahel, keskkond ning maaettevõtlus ja kohalik algatus.