Narvalased loodavad Rüütli peale

 (3)
Arnold Rüütel
Arnold RüütelETA FOTO

Odavama Leedu elektrienergia eest võitlevad Narva ja selle ümbruskonna omavalitsused loodavad Arnold Rüütli abile, kes külastab Ida-Virumaad järgmisel nädalal.

Selle aasta augustist muutub Narva piirkonnas elektrienergia Eesti kalleimaks juhul, kui energiaturu inspektsioon ei anna nõusolekut odavama energia ostmiseks Leedust, ütles ETAle Narva linnapea Imre Liiv.

Kui ettevõte ei saa pikendada 1. juulil 2002. aastal lõppevat litsentsi, mis lubab osta odavamat elektrienergiat sisse Leedust on ASi Narva Elektrivõrk teeninduspiirkonda kuuluvates Narvas, Sillamäel, Narva-Jõesuus ja Vaivara vallas hinnatõus vältimatu.

“Piirkonnale tähendab see sotsiaalset vapustust. Meie regiooni elatustase ei ole just kõige kõrgem, inimeste valulävi on ammu ületatud, kuna hinnad kaupadele ja teenustele kasvavad oluliselt kiiremini kui palgad,” ütles Liiv.

ASi Narva Elektrivõrk peadirektor Ahti Puur ütles, et läbirääkimised litsentsi pikendamisest kukkusid läbi, kuna Eesti ametnike arvates peab odava elektrienergia importimise Eestisse lõpetama. Nüüd peab Narva Elektrivõrk hakkama ostma Leedu omast kallimat kaupa ASilt Eesti Energia (EE).

Ehkki elektrihind pole veel lõplikult kinnitatud, hakkab kilovatt-tund maksma esialgsete arvestuste järgi 1.50 krooni. Kui õnnestub pikendada Leedu litsentsi, saab elektrihinnaks 1.15 krooni kilovatt-tunni eest, kusjuures sellele ei lisandu 20kroonine abonenttasu.

Piirkonna omavalitsuste esindajad tahtsid saata vastavasisulise pöördumise energiaturu inspektsioonile, majandusministeeriumile, Riigikogule ja presidendile, kuid otsustasid reedel ümarlaukohtumisel, et ootavad järgmise nädala lõpuni.

Esiteks võib Puuri sõnul tulla selle aja sees positiivne vastus energiaturu inspektsioonilt, teiseks loodavad asjaosalised, et saavad rääkida oma muredest president Arnold Rüütliga, kes külastab maakonda järgmisel nädalal.