Närvide mäng. Ettevõtted ootavad pikisilmi valitsuse päästeplaani

 (148)
Kas ka tuleval suvel avaneb Tallinnas selline pilt turistidest tulvil tänavast? See on kaheldav.
Kas ka tuleval suvel avaneb Tallinnas selline pilt turistidest tulvil tänavast? See on kaheldav.Foto: Priit Simson

Eile kohtus peaminister Jüri Ratas erialaliitude esindajatega, et kuulata, millist abi ettevõtted vajavad. Situatsioon on pinev, sest mitmes sektoris läheb olukord tundidega aina hullemaks.

Esmaspäeval kell 12 alanud kohtumisel said ettevõtete esindusorganisatsioonid suud puhtaks rääkida. See ei olnud kisakoosolek, vaid igati tsiviliseeritud ja konstruktiivne vestlus. Ettevõtlusorganisatsioonid lahkusid kahetiste tunnetega. Neile lubati anda konkreetsed esmaste lahenduste paketid nädala teises pooles, samal ajal on olukord kohati nii karm, et otsuseid tuleb langetada väga kiiresti. Mida öelda töötajaile? Kas päästeplaan on tõhus või niru?

Enne seda kokkusaamist korraldas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Viljar Lubi ettevõtjatega veebiseminari. Lubi ütles veebiseminaril, et valitsus kinnitab lähipäevil paketid, mis peaksid leevendama lühiajalist šokki. Tema sõnul on paketid valmis ja ootavad ministrite kinnitust, ent selle saamiseks kulub mõni päev. Eilsest mõlemast jutuajamisest võtsid osa ka Eesti väikese ja keskmise suurusega ettevõtete assotsiatsiooni president Heiki Rits ning Eesti hotellide ja restoranide liidu juhatuse esimees Peter Roose. Nad on sama meelt, et valitsus paistab siiralt soovivat neid aidata ja lahendusi leida. Iseasi, milline on lõpptulemus.

Heiki Rits Foto: Andres Putting
Seotud lood:


„Esitasime visioone, täpsustasime oma ettepanekuid. Meie jaoks on esiteks oluline, et kõigi tööandjate likviidsus säiliks. Teiseks on oluline, et erimeetmeid kehtestataks kriitilises seisus sektoritele ja piirkondadele. Olukord on seal väga tõsine,” lausus Rits.

Roose sõnul jäi kõlama, et kõik muretsevad, aga küsimus on, mida täpselt teha. On ju teada, et töötajaid juba koondatakse või saadetakse sundpuhkusele. „Mulle jäi mulje, et sel nädalal soovitakse välja käia paketid, mis puudutavad tööjõu- ja likviidsusküsimusi. Et ettevõtted saaksid maksta palka, et tuleksid laenupuhkused, et Kredex tuleks appi. Meil on väga tõsine probleem,” selgitas ta.

Ettevõtjate soovid


Turismisektoris on probleem kestnud kõige pikemalt. Seal oodatakse, et meetmed kehtestataks kiiresti ja pikaks ajaks, sest viirusnakkuse leviku taandumine ei tähenda veel, et turistid järgmisel päeval taas Eestisse tulevad. Heal juhul päästab ettevõtted siseturism, kuid suur valu võib kesta väga pikalt.

Peter Roose Foto: Jaanus Lensment

„Üks ettepanek on, et kui oleme sunnitud karantiini või sundpuhkusele, siis võiks tasu tulla töötukassast kuni 80% ulatuses. Peale selle võiks kaotada toitlustusasutuste käibe- ja erisoodustusmaksu. Samuti võiks Kredexist nii 2020. kui ka 2021. aastal saada arvelduskrediiti. Makse peaks saama ajatada, et ei tuleks suurt pankrotilainet, et kriis üle elada,” sõnas Roose.

Just maksude ja tasude ajatamist või nende kompenseerimist vajaksid ettevõtted enim.

Just maksude ja tasude ajatamist või nende kompenseerimist vajaksid ettevõtted enim. Rits toob esile ka haiguspäevade hüvitamise, sest praegu peab neljandast kaheksanda päevani selle hüvitama tööandja.

„Keegi ei hellita lootust, et meile kompenseeritakse saamata jäänud tulu. Mingis mahus peab aga kindlasti katma kulud,” ütles Rits.

Oma ettepanekud tegi ka kaubandus-tööstuskoda, kes tõstatas pankade küsimuse. Tuleks tagada, et pankadel ei kaoks soov ja võime ettevõtteid ning ka eraisikuid aidata. Eelkõige puudutaks see laenude ümberstruktureerimist ja ajatamist, aga endiselt ka laenu andmist.

Viljar Lubi Foto: Karin Kaljuläte


Väga oluline on piirangute kehtestamise kontekstis ka see, kas Eestil või meie naabritel on plaanis sulgeda rahvusvahelised kaubandusteed. Viljar Lubi ütles veebiseminaris, et seda ei soovi keegi ning see keeraks majanduse vereringe väga tõsiselt kinni. Sama kordas ettevõtjatele peaminister.

Ettevõtted soovivad, et riigiasutused ja kohalikud omavalitsused näitaksid üles paindlikkust, kui on probleeme riigihangete ja Euroopa Liidu rahaga. Et hilinemise korral ei määrataks trahve ja et mõningaid hankeid ei tühistataks, vaid kasvõi lükataks need edasi.

„Kohtumisel tehti ettepanek, et riik võiks maksta arved ettevõtjatele ära kiiremini, kui ta seda tavaliselt teeb,” meenutas Roose.

Mida kaalub valitsus?


Valitsusel on kavas nii lühi- kui ka pikaajalised paketid. Keegi ei tea, kui kaua kriis kestab. Valitsus koostab plaanid hullema stsenaariumi järgi, mille kohaselt püsib probleem veel pikki kuid. Kriis võib kesta lausa aasta lõpuni.

Hommikusel veebiseminaril Viljar Lubiga said ettevõtjad infokillukesi neid ees ootavast. Lubi lubas näiteks, et palgafondi kompenseerimine on osa lühiajalisest paketist. Samuti lubas kantsler, et eriolukorra puhul vaadatakse üle palgavähendusest 14 päeva ette teatamise reegel. Võimaluse korral lisatakse lastakse tööandjatel olla paindlikum.

Ka Kredex, töötukassa ja EAS tegutsevad täisvõimsusel, et vaadata, kuidas nemad aidata saavad. Lubi ütles, et plaanitavad kiireloomulised muudatused ei tohi eeldada seaduste muutmist.

Maksuamet on lubanud, et neil on valmidus iga ettevõtjaga eraldi läbi rääkida.

Maksuamet on lubanud, et neil on valmidus iga ettevõtjaga eraldi läbi rääkida. Võimalik on ka maksuvõlainfo peitmine, et selle põhjal ei hakkaks järeldusi tegema võimalikud kliendid ja partnerid. Maksuvõlad tekivad ju paljudel.

Lühiajaline pakett tuleb eelkõige selline, et lähimad nädalad oleks majanduse seisukohalt kergem üle elada.

Selle nädala lõpus ootab ettevõtteid ees käibemaksu deklareerimise ja tasumise kohustus. See ei ole ammu põhjustanud säärast kätevärinat. On suur lootus, et juba enne valitsus otsustab, kuidas hakatakse pingeid leevendama.