Eesti tehas siiski loodab oksjoni jätkamist, kirjutab venekeelne nädalaleht Den za Dnjom.

Kinnitamata andmetel lõi miljardär Dmitri Firtaš eelmisel suvel holdingu Group of Dmitry Firtaš (Group DF), kuhu kuulub ka Nitrofert, spetsiaalselt selleks, et osaleda nimetatud oksjonis. Firtašil on šveitsi kompanii – eksklusiivne gaasitarnija Ukrainasse –RosUkrEnergo aktsiatest 50%. Loogiline, et Firtaš unistab, et just tema firma hakkab tootma maagaasist kallist ammoniaaki ja karbamiidi.

Ukrainas aga hakkasid taas puhuma revolutsiooni tuuled. Ukraina Riigivara Fondi teatel pannakse Odessa sadamatehas müüki seetõttu alles pärast seda, kui riigis stabiliseerub poliitiline olukord.
Nitroferti peadirektor Aleksei Nikolajev ütles, et ka teda informeeriti ametlikult oksjoni peatamisest. “Sellest, kas oksjonit jätkatakse, pole teatatud,” rääkis Nikolajev. Kõik sõltub sellest, milline koalitsioon moodustub Ukrainas, kuni aga olukord seal pole stabiilne, ei oska Nikolajev midagi ennustada.
Odessa sadamatehase peamine pluss Nitroferdi jaoks seisneb selles, et seal on ammoniaagi ümberlaadimise terminal. “See on üks endise NSVL-i territooriumil asuvatest ammoniaagi ümberlaadimispunktidest. Teine asub Ventspilsis. Kuid ammoniaak lõunast, Ukrainast, Venemaalt, meie ettevõtetest läheb ümberlaadimisele peamiselt just Odessasse,” selgitas Nikolajev.

Maailma praktika näitab, et erastamise ärajätmine kitsendab potentsiaalsete ostjate ringi tulevikus. Nikolajev tunnistab, et probleemid oksjoni ümber võivad peletada potentsiaalsed ostjad. Kuid mis on kõige tähtsamaks mõjuriks: hindade ohjeldamatu kasv energiakandjatele, sealhulgas maagaasile. Maagaasi või ka selle tootmise kallidus võib Nikolajevi arvates oluliselt vähendada Odessa sadamatehase rentaablust ning järelikult selle väärtust investorite silmis.

Ukraina juhtiva investeerimiskompanii Dragon Capital juhtiv analüütik Tamara Levtšenko arvas, et Odessa sadamatehase erastamine toimub järgmisel aastal. “Viivitamine vähendab ettevõtte väärtust,” ütles ta.