Nordea: laenutingimused karmistuvad kõikjal

 (12)
Vahur Kraft
Foto: Andres Putting

Laenutingimused ei karmistu ainult Eestis, vaid ka mujal, tõrjus Nordea Eesti juhataja Vahur Kraft süüdistusi, mis puudutavad Eesti pankade väidetavalt üha jäigemaks muutuvat laenupoliitikat.

Ei ole midagi uut siin maailmas, me ei ole unikaalsed versus teistega, ütles Kraft.

Laenutingimuste konservatiivsemaks muutumine on toimunud igal pool. See on ka see, et miks selliseid abipakette igal pool tehakse, just see, et kõik saavad aru, et kui pangad enam üldse ei finantseeri, siis see on oht reaalmajandusele ning kriis võib muutuda veelgi sügavamaks ja veelgi pikemaks, sõnas Kraft.

Kombinatsioon õigest majanduspoliitikast ja pankade riske jälgivast laenupoliitikast, ongi, mulle tundub, see kombinatsioon, mis meid välja aitab.

Eelmistel aastatel oli laenukasv 60-70 protsendi vahel. Praeguseks on see langenud kümne protsendi piirimaile. Ühelt poolt on see toimunud tänu sisenõudluse kokkukuivamisele, teiselt poolt kehvale väliskeskkonnale ja riskide suurenemisele.

Laenu kasvunumbrid ei tohiks Krafti sõnul olla negatiivsed.

Samas on Eesti Krafti sõnul alles sisenemas kriisi. Me oleme negatiivse kasvutsükli alguses, me ei ole ka pankurite seisukohalt näinud kõige kehvemaid aegu. Oleme suhteliselt kriisi alguses ja raskused on kindlasti meil veel ees, ütles Kraft.