Nordica ostab liinivõrgu koomale tõmbamisele vaatamata veel ühe lennuki

 (24)
Nordica lennuk
Nordica lennukFoto: Hendrik Osula

Möödunud aasta lõpus senise lennuvõrgu koomale tõmbamisest teatanud rahvuslik lennufirma Nordica kasvatab oma lennukiparki ühe CRJ900 tüüpi lennukiga.

Lennukite ostmiseks ning Nordicale rentimiseks emiteerib riigile kuuluv Transpordi Varahaldus OÜ 10 miljoni euro ulatuses võlakirju, teatas LHV pank pressiteate vahendusel. Võlakirjade omandajateks on võrdsetetes osades LHV pensionifondid ja LHV Pank.

Transpordi Varahaldus OÜ (TVH) emiteeris 2018. aaasta detsembri lõpus 10 miljoni euro ulatuses võlakirju kaheksa-aastase tähtajaga. Võlakirjade ostjateks on Eesti finantsettevõtted LHV Varahaldus ja LHV Pank. TVH kasutab saadud kapitali ühe CRJ900 tüüpi reisilennuki soetamiseks ning rahvuslikule lennufirmale Nordica edasi rentimiseks.

TVH juhatuse liikme Ergo Blumfeldt sõnul on tegemist seni kuut CRJ900 tüüpi lennukit omanud äriühingu tegevuse järk-järgulise laiendamisega, mille eelduseks on olnud põhjalik finantsanalüüs ning senise äriplaani ootustekohane täitmine.

LHV-l suur usk Nordicasse

Juhatuse hinnangul kujuneb 2015. aasta lõpus tegevust alustanud TVH 2018. majandusaasta kasumiks ligi 3 miljonit eurot, mis jääb samasse suurusjärku eelise kahe aasta kasuminumbriga. TVH on riigi äriühing, mille eesmärgiks on toimida investeerimisettevõttena, finantseerida ja hallata investeeringuid põhivaradesse transpordisektoris.

Seotud lood:

LHV pensionifondide juht Romet Enok märkis, et TVH võlakirjade investeering pakub kõrgemat tootlust kui tänastes tingimustes rahvusvahelistelt turgudelt leitav.

„Otsime ja analüüsime jätkuvalt kohalike projekte investeerimaks pensionifondide raha Eesti majandusse ja täiendav lennuk, millel on juba tööpõld ees, on reaalse väärtusega vara ning korralikult kindlustatud investeering,“ selgitas fondijuht.

Tema sõnul sobivad kohalik kapital ja kohalik lennufirma endiselt hästi kokku. „Meievaheline koostöö näitab võimekust rahastada ka kallimaid ja ebatavalisemaid varasid, leides kliendile sobivaima lahenduse,“ kommenteeris LHV ettevõtete panganduse juht Indrek Nuume.

Eesti rahvuslik lennufirma Nordica on oma tegevuse plaanipärase ümberkorraldamise käigus arendamas oma äritegevust eksporditeenuste vallas ja uus lennuk on juba rakendatud lennuteenuste osutamiseks Skandinaavia juhtivale lennuettevõttele SAS.

Nordica juhatuse esimehe Hannes Saarpuu sõnul pakub tänane turusituatsioon huvitavaid võimalusi oma teenuste ekspordimahte suurendada. „Kui Tallinnas on hetkel pakkumine suurem kui nõudlus, siis on meil mõistlik olla seal, kus me saame oma äri kasumlikult kasvatada. TVH võlakirjade emissioon on heaks näiteks investorite usust meie plaanide jätkusuutlikkusse,“ lisas Saarpuu.

Võrdväärne seniste lennukitega

Omandatud õhusõiduki näol on tegemist Kanadas Bombardieri tehases toodetud ja hästi hooldatud lennukiga, mis on võrdväärne seni Nordica lennukipargis olevate lennukitega. Eesti lennufirma jätkab sama lennukitüübi strateegiat, et maksimeerida lennukipargi kuluefektiivset käitamist.

Varasemalt on TVH teostanud eduka võlakirjaemissiooni 2017. aastal, mil väärtpabereid emiteeriti 25 miljoni euro väärtuses, mille abil omandati toona kaks CRJ900 tüüpi lennukit.

Rahvuslik lennufirma Nordica andis möödunud aasta viimastel kuudel teada nii regulaarliinide kui suviste sihtkohtade koomale tõmbamisest. Lennufirma juhid põhjendasid sammu sellega, et ei pea pakkuma ühendusi, mis on majanduslikult kahjulikud. Ka ütles lennufirma juba siis, et tahab rohkem keskenduda allhanke pakkumisele.

Nordica ja LOTi ühise tütarfirma Regional Jeti juht Jan Palmér rääkis möödunud sügisel, et nad on saanud mitu allhanke lepingut, millest kõige tähtsam on suur leping SAS-iga. "Me tahaksime pakkuda samasugust lendude teenindamist ka Lufthansale, Austria Airlinesile, Brussels Airlinesile," sõnas ta.

Küll aga möönas Palmér, et kõik see, et väikest ja alustavat firmat tunnustatakse, võtab aega ja selleks peab usaldust kasvatama. "Võtame just osa ühest sellisest hankest, millega Lufthansa endale partnerit otsib, ja oleme seal pääsenud n-ö shortlist’i," kirjeldas ta sügisel.

Uue lennukiga kasvab Nordica lennukipark 20 lennukini. Lennufirma kinnitusel jääb neist seitse sel suvel teenindama Tallinnast algavaid lende.