Norra telekom tahab vabaneda osalusest Venemaa telekomis

 (5)
Norra telekom tahab vabaneda osalusest Venemaa telekomis
Telenori juhatuse esimees Jon Frederik BaksaasFoto: Scanpix Norway

Norra telekommunikatsiooniettevõte Telenor müüb oma 20 miljardi Norra krooni ehk 2,1 miljardi euro suuruse osalusele vene mobiilsideoperaatoris VimpelCom.

Kui 33% osaluse müügitehing õnnestub, tähendab see Telenori jaoks 16-aastase investeeringu lõppu. Telenor keskendub Põhjamaadele.

Ettevõte teatas täna, et nad otsivad võimalusi 33% osaluse müügiks. Selle ettevõtte suuromanikuks on Vene miljardär Mikhail Fridman.

Telenor loobub osalusest, kuna ei saa kontrolli kogu ettevõtte üle. Lisaks mõjutas otsust Venemaa majanduse langus. Detsembris lahkus VimpelComi nõukogust Telenori juhatuse esimees Jon Frederik Baksaas, kui Rootsi võimud alustasid uurimist kas VimpelCom andis Usbekistanis altkäemaksu.

Läinud aasta algusest on VimelComi aktsia kukkunud 70%, kuna Venemaa majandus ja rubla kukkusid.

VimpelCom püüab saada jagu käibe langusest, mille põhjustasid valuutakõikumised, Venemaa ja Ukraina aeglustuv majandus ning regulaatorite kehtestatud piirangud sellistel turgudel nagu näiteks Itaalias.

Telenor ostis osaluse VimpelComis 1999. aastal, kui ettevõte püüdis laieneda väljapoole Põhjamaid. Telenor investeeris ettevõttesse 15 miljardit Norra krooni ja on kogunud sealt 20 miljardi Norra krooni eest dividende.

Norra valitusele kuulub 54% Telenori aktsiatest.