Nortal võitis Soomes koos USA IKT-ettevõttega suure hanke

 (5)
Nortali tegevjuht ja juhatuse esimees Priit Alamäe
Nortali tegevjuht ja juhatuse esimees Priit AlamäeFoto: Rauno Volmar

Soome maksuamet asendab kümned maksustamise tarkvarasüsteemid üheainsaga ja valis Fast-Nortal konsortsiumi oma uue maksutarkvarasüsteemi tarnijaks, teatas Nortal. IBM kaebas otsuse kohtusse.

Soome maksuamet uuendab oma tarkvarasüsteeme ja võtab edaspidi umbes seitsmekümne erineva rakenduse asemel kasutusele üheainsa. Konkursi käigus valitud Fast Enterprise'i Gentax on üks enamkasutatavaid maksuprogramme.

Programmi tarniv Fast Enterprises on USA IKT-ettevõte ja üks oma valdkonna liidreid. Nortal on omakorda Soome-Eesti IT-ettevõte ja üks maksuameti praeguse süsteemi tarnijatest.

Fast-Nortal konsortsiumi tarneprojekti hind koos litsentsidega on umbes 62 miljonit eurot ja hanke 15-aastane koguväärtus umbes 226 miljonit eurot.

Hange toimus läbirääkimiste meetodil, kus kolmel avalikul konkursil valitud süsteemitarnijaga arutati üksikasjalikult läbi maksuameti vajadused. Viimasel etapil esitasid pakkumuse IBM ja Fast-Nortal konsortsium.

IBM’i pakkumuse tagasilükkamise põhjusena nimetati ebaharilikult madalat hinda - tarneprojekti hind koos litsentsidega oleks olnud umbes 38 miljonit eurot ja 15-aastane koguväärtus umbes 143 miljonit eurot. IBM kaebas otsuse turukohtusse edasi.

„Maksuamet tegi kõnealuste tarnete kohta kaks eraldi võrdlushinnangut. Mõlema hinnangu tulemusel oli IBM´i pakkumuse hind ebaharilikult madal ehk siis tervikuna ebausutav. Meile on kõige olulisemad tarnekindlus ja maksuameti ladus töö ka tulevikus,“ räägib maksuameti teabehaldusjuht Markku Heikura.

„Maksuamet peab aru, kuidas pärast otsuse edasikaebamist tegutseda. Kõigepealt taotleme turukohtult luba sõlmida valitud tarnijaga leping. Muus osas jätkub hankeks valmistumine plaanide kohaselt,“ selgitab Heikura.