Odavneva rubla vastuolu: Vene firmade aktsiad nii kukuvad kui rallivad

 (5)
Moskva börsi tabloo
Moskva börsi hinnatablooFoto: Scanpix, REUTERS

Moskva börsi dollaripõhine RTS indeks langes täna hommikul 3,40 protsenti 928,66 punktini. Eile oli indeksi langusprotsent 6,55 ning viimase nädalaga on indeks oma väärtusest kaotanud 15 protsenti.

Aastaga on RTS väärtusest kaotanud kolmandiku. Samas on kohalikus valuutas arvestatav Venemaa 50 likviidsema ettevõtte aktsiat koondav MICEX indeks kerkinud, sest odavnev rubla turgutab ettevõtete eksporti.

Kui üha odavnev toornafta annab hoobi Venemaa energiafirmadele, siis kohalikku valuutasse arvestatuna turgutab nõrgenev rubla nende tulemusi. Rubla odavnes eile dollari suhtes ajaloo nõrgema tasemeni. Viimase 11 päeva jooksul on rubla dollari suhtes ajaloo madalaima taseme rekordit püstitanud üheksal päeval.

MICEX indeksi tõusu on vedanud eksportöörid, sest nõrk rubla on nende aktsiaid lennutanud, tõdes Bloombergile Moskva investeerimisfirma Rye, Man & Gori investeeringute juht Anvar Gilyazitdinov. „Kasv on olnud kiire. Välisinvestorid ostavad odavneva rubla tõttu Venemaa aktsiaid, sest nad saavad oma raha eest rohkem,“ selgitas ta.