Oleme pea sama tootlikud kui sakslased, kuid teenime märgatavalt vähem: jutt Eesti "palgasurvest" on müüt

 (241)
Eesti Pank pole Bloombergi arvutuskäiguga nõus!
Soome on parema palga järele kolinud hulk eestlasi, pildil näeme neid oma uues asukohariigis jaanipäeva tähistamas.
Soome on parema palga järele kolinud hulk eestlasi, pildil näeme neid oma uues asukohariigis jaanipäeva tähistamas.Foto: Karli Saul

Eestis armastavad viimasel ajal paljud rääkida väidetavalt liiga kõrgele tõusnud palkadest, millele tootlikus järgi ei jõua. Bloombergi kokku pandud ülevaade näitab, et kui keskmise Ida-Euroopa töölise tootlikkus jääb sakslasele vaid kolmandiku võrra alla, siis palka saab ta neli korda vähem - seega on palkadel veel kõvasti varu tõusta. Eesti Panga meelest on aga Bloomberg oma arvutuskäigus eksinud.

"Bloomberg võrdleb reaalses vääringus tootlikkuse suhet Saksamaa ja Ida-Euroopa vahel palkade suhtega eurodes. Nende produktiivsuse mõõdikus ei ole sees riikide suhtelist hinnataseme erinevust, palga mõõdikus aga on. Kokkuvõttes: Bloombergi artikkel on vigane. Inimesed ei ole rahvamajanduse statistika nüanssidega nii kursis, et veast aru saada. Ilmselt ka mitte Bloombergi analüütikud, nagu näha. Oleks fantastiline, kui artiklis viidatu vastaks tõele, siis oleks rikkaks saamine väga lihtne - tuleks aga tööandjatelt õiglane palk välja nõuda," ütles Eesti Panga analüütik Orsolya Soosaar.

Eesti keskmine brutopalk on praegu 1242 eurot, Saksamaal aga 3703 eurot - üle kolme korra rohkem.

Bloombergi tabel:

Pikas perspektiivis võib Ida-Euroopa senine ärimudel - odava tööjõu pakkumine välisfirmadele - tõesti löögi alla sattuda. Kuid eks ongi juba viimane aeg üle minna läänelikumale majandusmudelile. Suurfirmad on seda ka mõistnud, näiteks Lidl tõstis Ungaris mullu oma töötajate palku kolmandiku võrra. McDonalds aga pakub osadele töötajatele tasuta elupindasid. Lõppude lõpuks võidavad töötajad - kui kodumaal hea palka ei saa, võtab inimene jalad selga ja leiab selle kasvõi Saksamaal.