Õlitööstused ootavad maksumaksjatelt kuni 200 miljoni euro suurust panust rafineerimistehase rajamiseks

 (73)
VKG tehased Kohtla-Järvel
Kohtla-Järvel asuv Viru Keemia Grupi õlitööstus on löönud käe rafineerimistehase rajamiseks koos Eesti Energia ja Kiviõli Keemiatööstusega.Foto: Tanel Meos

Eesti Energia ja VKG kaaluvad põlevkiviõli rafineerimistehase rajamist Sillamäele või Auverre, kirjutas ERR.

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ütles teisipäeval ajakirjanikele, et logistiliselt sobiks tehas Sillamäele tänu sadamale, kuid kaalutakse ka Auvere plusse.

Rafineerimistehase rajamiseks ootab Eesti Energia Sutteri sõnul riigiabi, mis võiks olla 20 protsenti tehase maksumusest või kolmandik.Planeeritava tehase eeldatav maksumus on 600 miljonit eurot ja varaseim valmimisaeg aastal 2024.

Valitsus andis põhimõttelise nõusoleku toetada Ida-Virumaale põlevkiviõli rafineerimistehase rajamiseks juuni lõpus.

Sutter ütles, et kavandatava tehase omandistruktuur pole veel selge. "Õlitootjad tagavad sisendi, teenitakse puhastamisteenuse pealt," rääkis Sutter.

Rafineerimistehase rajamise meeskonnas on praegu Eesti Energia ja VKG esindajad, kaasatud on ka Alexela. Sutter märkis, et lisaks võiks tehase ehitamisse kaasata investeerimisfonde ja teisi investoreid.

Eesti põlevkiviõlis on liiga palju väävlit ja kõrge väävlisisaldus muudab õli aina karmistuvate keskkonnatingimuste kontekstis konkurentsivõimetuks isegi selle praegusel peamisel kasutusalal ehk laevakütusena, selgitavad osapooled tehase vajadust.