Olulised muudatused: Eesti maatunnusega domeenide hinnad muutuvad soodsamaks

 (3)
Foto on illustratiivne
Foto on illustratiivneFoto: Ilmar Saabas

Alates käesoleva aasta 1. detsembrist muutuvad populaarse .ee laiendiga domeeni reeglid, mis võimaldavad edaspidi domeeni halduskontaktiks olla ka teise riigi kodanikul. 2016. aastast langeb ka .ee domeeni hind.

Tingituna .ee domeeni kasvavast populaarsusest, langetab Eesti Interneti SA 2016. aasta 1. jaanuarist .ee laiendiga domeeni hinda 2 euro võrra. Hetkel on registreeritud pea 87 000 Eesti maatunnusega domeeni, mis on üle 10% rohkem kui aasta tagasi. Domeeni turuosa on Eestis 66% ja domeenide arv on kasvanud aasta-aastalt stabiilselt. Juba käesoleval aastal lihtsustatakse ka .ee laiendiga domeene puudutavaid reegleid.

"On rõõm tõdeda, et peale 2010. aastal toimunud .ee domeenireformi, oleme õige pea jõudmas olulise tähiseni, kus Eesti maatunnusega domeeni hind on sama taskukohane rahvusvahelise .com domeeniga," kommenteeris Veebimajutus.ee tegevjuht Margus Merilai. Veebimajutus.ee klientidele tähendab see seda, et .ee domeeni hind langeb veel 2 euro võrra ning ettevõtetel ja eraisikutel on soovi korral võimalik endale soodsama püsikuluga uusi domeene registreerida.

Juba käesoleval aastal tehakse domeenireeglites mõningaid olulisi muudatusi, mis senist korda lihtsustama peaksid. Kui senini on .ee domeeni puhul kehtinud nõue, et domeeni registreerimisandmetes olev kontaktisik (halduskontakt) peab omama Eesti isikukoodi, siis uute jõustuvate reeglite kohaselt võib selleks olla ka teise riigi füüsiline isik.

Korrektsemate registreerimisandmete tagamiseks loobutakse uute reeglite kohaselt domeeni kontaktandemete muutmisel ka seni kohustuslikest isikutuvastusnõuetest - kontaktandmeid on alates käesoleva aasta 1. detsembrist võimalik muuta ka ID-kaardi ja Mobiil-ID abita.

Veebimajutus.ee juhi Margus Merilai sõnul jäävad kõik seni .ee domeeni registreerimiseks kehtinud õiguste -ja isikutuvastusviisid samaks. "Välismaistele isikutele tähendab see alates 1. detsembrist seda, et neil on võimalik Eesti maatunnusega domeene registreerides oma õiguste ja isikusamasuse tuvastusviisiks kasutada pangaülekannet, mis polnud varasemalt võimalik. Siiamaani tuli ilma väliskodanikel leida endale halduskontaktiks Eesti isikukoodiga isik, kas siis tutvusringkonnast või kasutades selleks vastavat teenust pakkuvaid isikuid," selgitas Merilai.

Veebimajutus.ee on tegutsenud 15 aastat domeenide registripidajana ja serveriteenuste pakkujana. Suurimate klientide hulka mitmed Eesti ministeeriumid ja riigiasutused, samuti Olerex, GoAdventure, Škoda, Lufthansa, Arco Vara, Pristis, Cherry, MyLook.ee jpt. Veebimajutus.ee halduses on enam kui 20 000 domeeni.