Olympicu väikeaktsionärid on nördinud: üleostja käitumine näitab austuse puudumist

 (18)
Lisatud Olympicu juhi kommentaar!
Olympic kasiino
Olympic kasiinoFoto: Rene Suurkaev

Olympicu väikeaktsionäre esindav Trigon Asset Managementi partner Veiko Visnapuu leiab, et Olympicu ülevõtja Novalpina ei saa sugugi 90% aktsiate kättesaamisel firmat börsilt minema viia. Selline retoorika näitavat austuse puudust väikeaktsionäride suhtes.

Eelmisel nädalal lükkas Nasdaq Tallinna börsi Noteerimis- ja Järelevalvekomisjon tagasi Olympic Entertainment Group’i (OEG) taotluse noteerimise lõpetamiseks. Sellise otsuse tegemisel lähtuti väikeaktsionäride huvidest ning heast turupraktikast. Komisjoni selge sõnum oli, et Eesti ühe suurima aktsionäride arvuga ettevõtte börsilt ära viimine peab olema korraldatud läbipaistvalt.

Vaatamata sellele jätkab OEG värske enamusomanik Novalpina aktsionäride survestamist, lootes selliselt suurendada enda osalust tasemeni, mis võimaldaks ülejäänud aktsionäride aktsiad sundkorras üle võtta. Börsi otsust kommenteerides kordas Novalpina sama, mida varemgi: jõuame 90% osaluseni, misjärel käivitame aktsiate ülevõtmisprotsessi. Seega plaanitakse minna edasi tegevusplaaniga, mis ei austa väikeaktsionäride huve ning eirab Noteerimis- ja Järelevalvekomisjoni sisulisi põhjendusi.

Kogu ülevõtja retoorika ja tehingustruktuur eirab printsiipi, et aktsiate ülevõtmist saab küll taotleda vähemalt 90% aktsiakapitalist omav suuraktsionär, kuid sama seadus nõuab 95% aktsionäride nõusolekut antud otsuse ja hinnaga.

Seotud lood:

Teine võimalus on aktsiate ülevõtmine ema-tütre ühinemise käigus, mida saab otsustada 90% poolthäältega. Kuid Eesti seadustega loodud ja Riigikohtu praktikaga sisustatud vähemusaktsionäride kaitse seab ka antud juhuks üsna selged piirid. Esiteks, igasugune ühinemistehing, mille eesmärk on vähemuse lahjendamine ja noteerimise lõpetamine, kahjustab väikeaktsionäride huve ning on tühine. Teiseks tuleb aktsionäre kohelda võrdselt ning vähemust kahjustava ühinemise läbiviimiseks on vajalik kõikide väikeaktsionäride nõusolek.

Seega on Novalpinal viimane aeg aru saada, et sunnimeetmete kasutamine ning seaduste „loominguline“ tõlgendamine Eesti õigusriigis ei toimi ja leida tuleb kompromisse. Kellegi eesmärk ei ole protsessi lõputu venitamine, vaid kõigi aktsionäride õiglane kohtlemine.

OEG juht: noteerimiskomisjoni otsus pole nõuetega kooskõlas

OEG juhatuse esimehe Madis Jäägeri sõnul on ettevõte seisukohal, et noteerimis- ja järelevalvekomisjoni keelduv otsus ei ole sisu osas kooskõlas kehtivate nõuetega. "Analüüsime hetkel, milliseid õiguskaitsevahendeid kasutada selleks, et saavutada otsus, mis on korrektne ja kooskõlas sellega, kuidas seadus väärtpaberituru toimimist on reguleerinud. Samal ajal oleme igati keskendunud OEG äri arendamisele nii igapäevase opereerimise kui laienemiste teel," sõnas Jääger.