Omanikud kritiseerivad teravalt Sarapuu plaani: läbipaistmatu, bürokraatlik, kontrollimatu

 (25)
Arvo Sarapuu, Mihhail Kõlvart, Taavi Aas
Arvo Sarapuu, Mihhail Kõlvart, Taavi AasFoto: Rauno Volmar

Eesti Omanike Keskliit (EOKL) kritiseerib teravalt Tallinna linnavalitsejate plaani luua linnale kuuluv prügifirma. Kõikide jäätmekäitluse etappide (kogumine, vedu, ladustamine) korraldamine läbi kohaliku omavalitsuse ei tule kasuks koduomanikele ja pärsib eraettevõtlust, on liit veendunud.

EOKL-i esimehe Priidu Pärna sõnul viidi 2015. aastal omanike seas läbi küsitlus, milles osales ca 6000 inimest. 75% vastanutest leidis, et omanikel peaks olema suurem võimalus sekkuda prügivedaja valikusse ega oldud rahul jäikade tüüptingimuste ja veograafikutega.

Kui linn koondab kõik jäätmekäitlusteenused oma kätte, siis muutub süsteem läbipaistmatumaks, kasvab linna ametnike armee ja kohalik omavalitsus peaks iseenda teenuse üle järelevalvet teostama.

Pärna sõnul on see kits kärneriks olukord. Kui abilinnapea Arvo Sarapuu lubab, et omanikele muutub pakendi ja biojäätmete käitlus tasuta teenuseks, siis tegelikkuses peab maja rentima ühe konteineri asemel jäätmete sorteerimisel kolm konteinerit.

Uuringust selgus, et enamus omanikest oleks hoopis huvitatud prügiveo ühishangetest, mida võiks näiteks läbi viia omanike esindusorganisatsioonid.