Omniva: koroonaviiruse tõttu peatus pakivoog Hiinast. Sealkandis on "koduaresti" periood

 (116)
Omniva sorteerimiskeskus
Omniva sorteerimiskeskusFoto: Madis Veltman

Alates eelmisest nädalast on mitmetes Hiina piirkondades antud inimestele juhised püsida kodus vähemalt kuni 9. veebruarini. Seetõttu ei saadeta nii-öelda "koduaresti" perioodil Hiinast välja ka ühtki saadetist.

Hiinast pakkide tellimine on eestlaste seas ülipopulaarne. Omniva lõi mõni aeg tagasi arvud kokku: Eestis liikus möödunud aastal läbi Omniva süsteemi kokku 11,4 miljonit pakki, neist 5,5 miljonit olid pärit Hiinast.

Omniva operatsioonide juhi Kristi Undi sõnul toob ajutine Hiina pakivoo seiskumine tõenäoliselt kaasa mõningase saadetiste kuhjumise. "Juba rahvusvahelisse tarneahelasse jõudnud pakid jõuavad tavapäraselt meieni, aga ühel hetkel on oodata Hiina pakivoo pausi, millele järgneb järsk kuhjunud saadetiste tulv," selgitas Unt.

"Praegu sujub rahvusvaheliste pakkide kohaletoimetamine ilma suurema viiteta. Kui tööseisaku ajal kuhjuvad pakid jõuavad meile ühel hetkel suurte kogustena korraga, siis võib nende pakkide kohaletoimetamine võtta tavapärasest pisut kauem aega," lisas Unt. Eestisiseste ja muu Euroopa pakkide tarnekiirust see aga Undi sõnul ei mõjuta.

Olenemata kaua kaup teel on olnud, toimetab Omniva saadetise siiski tellijani nii kiiresti kui võimalik. Rahvusvahelist paki transporti Omniva aga kontrollida ei saa. "Nende saadetiste osas, mis veel Eestisse jõudnud pole, ei oska me infot jagada. Seetõttu on kliendil kõige targem varuda kannatust ning oma saadetise infot jälgida Omniva kodulehe saadetise otsingus. Kahjuks ei ole ka meie klienditeenindusel alles teel olevate saadetiste kohta täpsemat infot jagada," selgitas Unt.

Seotud lood:

Tähele tasub panna ka seda, et kui mõnda teise tracking-keskkonda tekib paki kohta esimene sündmus, mille asukohaks kuvatakse "Eesti", tähendab see postimaailmas sageli seda, et saadetis on saatjariigi eksporditerminalist väljunud alles Eesti poole. See tähendab, et füüsiliselt Eesti pinnale jõudmiseks võib kuluda veel mitu päeva või isegi nädalat.

Koroonaviirus Hiina pakiga Eestisse ei jõua. Delfi on varasemalt kajastanud, et terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Mari-Anne Härma sõnul ei pea viirused väliskeskkonnas kaua vastu ning postipakile näiteks aevastamisega sattunud viirust sisaldavad piisad kaotavad oma nakkusohtlikkuse tundidega.

"Loomulikult tuleb peale kaugelt saabunud pakkide katsumist endiselt pärast käed puhtaks pesta, sest pind võib olla saastunud näiteks erinevate kahjulike bakteritega. Kuid tõenäosus nädalaid tagasi Hiinas koroonaviirusega kokkupuutunud pakilt haigus saada on ülimalt väike," ütles Härma, kelle sõnul tuleb Eestis praegu käsi pesta ja ettevaatlik olla pigem gripi ja gripilaadsete viiruste levimise tõttu. "Gripihooajal tuleb igal juhul kätehügieeni erilise tähelepanelikkusega jälgida."