Opositsioonil on vähe tööriistu. Tehti oma pensionireformi eelnõu, see hääletati maha. Siis tehti sisulisi muudatusettepanekuid. Neid ei arvestatud. Tegime ka terve rea ettepanekuid, et takistada peaaegu, et kuritegeliku eelnõud, rääkis täna opositsiooni pressikonverentsil Kaja Kallas.

„Inimesel endal on vabadus elada, nagu homset päeva pole, aga riik ei saa nii käituda,“ ütles riigikogu rahanduskomisjoni liige Riina Sikkut. „Reformi eesmärk ei saa olla raha kätteandmine enne kohalike omavalitsuste valimisi.“

„On täiesti lubamatu ja küüniline, mida täna pensionisüsteemiga tehakse, mis tuleb tulevikuvõimaluste arvelt,“ lausus sotside juht Indrek Saar. „Valitsus sisulist dialoogi pidada ei taha, vaid lihtsalt tahetakse otsus ära teha.“

Valitsuse argumendid on vaid emotsionaalsed, märkis Saar. Reformi toetajate nimekiri on ekspertiisi koha pealt praktiliselt olematu.

„Loodan, et koalitsiooni saadikud mõtlevad loetud tundidel, miks nad rikkusid ära meie tulevikuvõimalused ja inimesed ei tule tulevikus oma pensioniga välja,“ lausus Saar. „Loodame, et see jõuab riigikohtusse. Kui pensionireformi viljad on pärale jõudnud ehk makse tuleb tõsta või oluliselt tuleb suurendada sisserännet, et siis las koalitsioonipoliitikud vastavad, miks me sinna jõudnud oleme.“

„Esimene sammas on vaid eluks hädavajaliku tagamiseks. Müüte on palju, kuid fakt on see, et koos teise sambaga on pension suurem,“ ütles Andres Sutt. „Kui inimene on 40 aastat tööl olnud ja kogunud, siis teine sammas annaks umbes 30 protsenti pensionist, on Eesti Pank ja rahandusministeerium märkinud.“

Kaja Kallas märkis täna, et peaminister Jüri Ratas ei tule homme riigikogu ette usaldushääletusele, mille käigus tahetakse läbi suruda pensionireform.

See tähendab, et sisuliselt võtab valitsus sedasi riigikogult võimaluse teha seadusemuudatusi, lausus ta.