Padar: Eesti piimasektor vajab struktuurset muutust

 (10)
Ivari Padar.
Ivari Padar.Foto: Eero Vabamägi

Põllumajandusminister Ivari Padari sõnul vajab Eesti piimasektor struktuurset muutust.

„Eesti põllumajandusele ei piisa, et tooraine tootmises oleme maailmaklassi tegijad – see tuleb kohapeal oma tootjate ja töötlejate koostöös ka väärindada ning lõpuks maha müüa,“ rääkis Padar täna Tartus toimunud piimafoorumil.

Põllumajandusministri sõnul vajab Eesti piimasektor struktuurset muutust. „Peame kasutama kriisi ära piimasektori muutmiseks, et tulevikus oleksime tugevamatel jalgadel. See tähendab suuremat koondumist ühistutesse, tugevat koostööd tootjate ja töötlejate vahel,“ sõnas Padar. 

„Uuenenud tootmise ja töötlemise struktuur annaks meile suuremad tootmis- ja töötlemismahud, investeerimisvõimekuse ja suutlikkuse müüa senisest kaugemale,“ lisas ta.

Uue maaelu arengukava raames loob riik võimalused sektori arendamiseks läbi erinevate investeeringumeetmete. „Investeeringutoetused ei lahenda kriisi, kuid loovad võimalused olla tugevam järgmistel kordadel. Nüüd peavad ettevõtjad nende kasutamiseks tasuvad lahendused leidma,“ ütles Padar.

Põllumajandusministeerium liigub ministri kinnitusel maaelu arengukava rakendamisega kokkulepitud ajakavas ning esimesed investeeringumeetmed on kavas käivitada jaanuaris.

Ka Ärileht kirjutas hiljuti, 1000 tonni piima päevas töötlev tehas läheks maksma 150 miljonit eurot, ent euroraha on ühistuliste tööstuste jaoks ainult 13 miljonit.

Seotud lood:

Taust

Tänavu septembris teeniti Eestis toorpiima ekspordi eest 52% vähem raha kui aasta eest; või ekspordi väärtus langes 46%, vadakul 27% ja juustul 20%. Kui mullu eksporditi piima ja piimatooteid 33 erinevasse riiki, siis tänavu kaheksa kuuga on ekspordi sihtriikide arv kasvanud 42ni, millest 85% moodustavad EL liikmesriigid. 

Eesti piimanduse strateegia 2012-2020 seab eesmärgiks toota aastas ligi 1 miljon tonni piima, millest siseturg vajab poolt.