Paet: Nord Streami edasiarendus suurendab ELi energiasõltuvust Venemaast

 (41)
Urmas Paet.
Urmas Paet.Foto: Ilmar Saabas

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet esitas koos teiste europarlamendi saadikutega arupärimise Euroopa Komisjonile seoses uute Nord Streami gaasitorude rajamise plaaniga, mis suurendab ELi energiasõltuvust Venemaast.

Juunis saavutasid Vene riiklik gaasifirma Gazprom ning kolm ELi riikide ettevõtet Shell, E.ON ja OMV kokkuleppe laiendamaks Nord Streami gaasitoru projekti 3. ja 4. etappi.

See võimaldab aastas täiendavalt Venemaal Euroopasse eksportida 55 miljardit kuupmeetrit gaasi. "Arvestades praegust rahvusvahelist olukorda ja ELi eesmärki suurendada oma energiajulgeolekut ning vähendada energiasõltuvust Venemaast, on antud plaan vastupidine nendele eesmärkidele," leidis Paet.

Paet lisas, et on mitmeid näiteid, kus Venemaa kasutab energiat oma naaberriikide mõjutamiseks. "Värskeim näide sellest on Ukraina," ütles ta. "Ka Nord Streami laiendamise plaanid annaksid lisalöögi Ukrainale, sest arvestatav osa Venemaalt imporditud gaasist jõuab Euroopasse praegu läbi Ukraina."

Nendest kaalutlustest tulenevalt küsisid europarlamendi saadikud Euroopa Komisjonilt, kas Euroopa Komisjoniga on konsulteeritud seoses plaanidega suurendada Vene gaasitarneid ELile Läänemeres kulgevate gaasitorude kaudu.

Samuti küsisid saadikud, milline on Euroopa Komisjoni seisukoht selles küsimuses, võttes arvesse ELi liikmesriikide poliitilisi, julgeoleku ja majanduslikke huvisid, Nord Streami laiendamise mõju Ukrainale ning seda, et ELi jätkuv ja suurenev sõltuvus gaasist ja seal hulgas Vene gaasist, on vastuolus ELi Energialiidu eesmärkidega.