Eesti taastuvenergia toetussüsteemi skeemist on praegu päikeseenergia tootjad praktiliselt väljas, olles seega kehvemas seisus kui meie lõunanaabrid. "Lätis ja Leedus makstakse päikeseenergia toetust, kuid Eestis mitte," sõnas päikesepaneele müüva Taastuvenergia OÜ omanik Sven Lõokene Äripäevale.

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi ütles, et põhimõtteliselt peaks mis tahes elektritootmisseadmega elektrit tootma subsiidiumivabalt. Kui aga kord subsiidiumid on, peaks kõiki tootjaid kohtlema võrdselt. "Vastavalt elektrituruseadusele see ka nii on - päike loetakse taastuvate energiaallikate alla ning tulenevalt sellest makstakse toetust ka päikesest elektri tootjatele 53,7 K/MWh lisaks tootmise eest makstavale turuhinnale elektriturul," rääkis Veskimägi.

Sellist mõõtu toetus kalli päikeseenergia levikut aga ei soosi. Lõokene märkis, et kui taastuvenergia toetusega tuulepark teenib investeeringu tagasi 4-5 aastaga, siis päikseenergiajaama tasuvusaeg on 20-25 aastat.

Lisaks on nii eraisikule kui ka väiketootjale üldvõrguga liitumise protsess tehtud väga keeruliseks. "Praegu pole väiketootja jaoks toetusest isegi mitte nii palju kasu, sest väiketootjal on liitumine üldvõrguga üliraskeks tehtud," märkis Lõokene. Tema sõnul on tingimused põhimõtteliselt samad, kui liitub mõni suur tuulepark. "Olen seda praktikas ise proovinud. Mulle saadeti kümneleheküljeline tehnilist teksti täis blankett, kus ma oleksin osanud võib-olla ära täita ainult 2 protsenti," ütles Lõokene.